PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komisja zdrowia: nakłady na zdrowie zwiększą się, ale nie za szybko

PAP/smn
09-11-2017, 14:06
Komisja zdrowia: nakłady na zdrowie zwiększą się, ale nie za szybko Pieniędzy na służbę zdrowia będzie więcej, ale tylko nieco więcej (fot. pixabay)
Stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. – przewiduje rządowy projekt ustawy, za którym opowiedziała się komisja zdrowia. Posłowie przyjęli poprawki zaproponowane przez PiS. Opozycja przekonywała, że wzrost nakładów powinien być większy i szybszy.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. (zakłada on, że w 2018 r. na ten cel będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc.).

"Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że to przełomowa decyzja, propozycja rządu premier Beaty Szydło, która odpowiada na potrzeby zdrowotne Polaków z uwzględnieniem zmieniających się warunków demograficznych, epidemiologicznych - m.in. tych, które opisują tzw. mapy potrzeb zdrowotnych - rozwoju medycyny i farmacji, jak również możliwości finansowych polskiego państwa i to - co niezwykle ważne - bez zwiększania obciążeń podatkowych i składkowych" - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Oszacował, że w ciągu 10 lat na podstawie tej ustawy do systemu ochrony zdrowia trafi dodatkowe ponad 500 mld zł. Środki te mają być przeznaczone m.in. na skrócenie kolejek do świadczeń zdrowotnych oraz na refundację nowych technologii medycznych i lekowych. Mają też poprawić sytuację pracowników ochrony zdrowia.

Radziwiłł podkreślił potrzebę szerokiego konsensusu ws. kierunku wydatkowania tych środków. - Zdecydowałem, że zaraz po przyjęciu tej ustawy wraz z kierownictwem resortu rozpocznę konsultacje społeczne w całej Polsce, obejmujące spotkania z pacjentami, pracownikami służby zdrowia oraz osobami, które zarządzają placówkami w ochronie zdrowia i urzędnikami odpowiedzialnymi za zdrowie, a także Radą Dialogu Społecznego - powiedział.

Członkowie komisji przyjęli dwie poprawki zaproponowane przez wiceprzewodniczącego komisji Tomasza Latosa (PiS), które - jak mówił poseł - miały na celu skorelowanie projektu ustawy z przepisami dotyczącymi tzw. sieci szpitali.

Komisja odrzuciła natomiast poprawki zgłaszane przez opozycję, które m.in. przewidywały szybszy i większy wzrost nakładów na zdrowie. Poparcia nie uzyskały też trzy poprawki przygotowane przez organizacje zrzeszające pacjentów (zostały one zgłoszone przez posła Kukiz'15 Jerzego Kozłowskiego). - Trzeba słuchać tych organizacji, żeby system się zmieniał pod pacjenta, a nie traktować pacjenta w tym systemie jako osobę, która jest kosztem - powiedział Kozłowski

Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej "Alivia" przekonywał, że należy dokładnie wskazać cele, na jakie dodatkowe środki będą przeznaczone. - Ta ustawa jest początkiem, a nie końcem, dlatego że odpowiedzialność za te środki publiczne wymaga tego, żeby powiedzieć pacjentom, co z tego będą mieli, a także podatnikom, do których kieszeni chcemy sięgnąć, bo wobec starzejącego się społeczeństwa ta dyskusja będzie powracać - powiedział.

POLECAMY W SERWISACH