PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Komisja Stomatologiczna DRL złożyła sprawozdanie za 2012 r.

15-03-2013, 00:01
Komisja Stomatologiczna DRL złożyła sprawozdanie za 2012 r. (fot. sxc.hu)
Komisja Stomatologiczna DRL złożyła sprawozdanie za 2012 r. (fot. sxc.hu)
Na łamach Gazety Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Medium zaprezentowano sprawozdanie z ubiegłorocznych prac Komisji Stomatologicznej.

- Wysoka frekwencja lekarzy stomatologów, zarówno na licznych szkoleniach jak i na spotkaniach integracyjnych, zdaje się świadczyć, że działalność w minionym roku była potrzebna i doceniana uważa lek. dent. Alicja Marczyk-Felba przewodnicząca Komisji Stomatologicznej DRL. Warto przypomnieć, że to właśnie dentyści z Dolnego Śląska walczyli o zmniejszenie ilości wymaganych punktów edukacyjnych w 4-letnim okresie rozliczeniowym. 

W roku 2012 Komisja Stomatologiczna DRL zorganizowała 7 posiedzeń. Zgłoszono dwa ważne wnioski na Krajowy Zjazd Lekarzy - o możliwości zatrudnienia lekarza w praktyce lekarskiej (indywidualnej, specjalistycznej i grupowej) oraz zmniejszeniu ilości wymaganych punktów edukacyjnych w 4-letnim okresie rozliczeniowym do 100. W głosowaniu nad tym ostatnim pomysłem zabrakło niewielu głosów, aby zaakceptować wniosek. Członkowie KS zapowiadają, że wkrótce wrócą do tematu.

Kształcenie najważniejsze

Priorytetowym działaniem Komisji było kształcenie. Zorganizowano cykl 10 wykładów o zróżnicowanej tematyce. Omówiono zagadnienia z zakresu: periodontologii, zastosowania włókien szklanych, odbudowy estetycznej, rehabilitacji protetycznej, wykonywania wkładów i nakładów z żywicy metodą bezpośrednią i pośrednią, leczenia protetycznego pacjentów po zabiegach operacyjnych szczęki, planowania leczenia protetycznego z zastosowaniem wax-up mock-up oraz o problemach bólu i stresu w gabinecie stomatologicznym i postępowaniu w stanach zagrożenia życia.

Dodatkowo KS poszerzyła współpracę z Dolnośląskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, z którym zostały przygotowane 3 wspólne konferencje. Udział wzięło w nich 372 członków DIL oraz 160 członków PTS.

Kontraktowanie, czyli NFZ pod obserwacją

Po ogłoszeniu konkursu na leczenie stomatologiczne KS DRL pozostawała w kontakcie z DOW NFZ w celu zagwarantowania jednakowego traktowania podmiotów w zakresie warunków udzielania świadczeń wynikających z zarządzeń prezesa NFZ, a także rzetelności kontraktowania poszczególnych zakresów. Oprócz różnic interpretacyjnych zagadnieniem budzącym najwięcej wątpliwości było kontraktowanie przez DOW NFZ zakresu ogólnego i zakresu ogólnego dla dzieci na tych samych zasobach oferenta. Po kilkukrotnych spotkaniach i pisemnej interwencji w centrali NFZ  udało się uzyskać gwarancję właściwego postępowania. KS opracowała także wzór odwołania i wspomagała dentystów w dalszym procedowaniu.

Aktywna promocja profilaktyki

Jak co roku członkowie Komisji brali aktywny udział we Wrocławskich Dniach Promocji Zdrowia, które odbywają się w Ogrodzie Botanicznym. Wraz z higienistkami z Medycznej Szkoły Policealnej przeprowadzono instruktaże higienizacyjne, udzielono fachowych porad,  oraz promowano profilaktykę, tym samym pracując nad powszechną zmianą wizerunku lekarza dentysty.

W 2012 r. KS DRL był w dalszym ciągu współorganizatorem programu Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Wrocławia pt. Profilaktyka próchnicy u dzieci w wieku 3-5 lat w przedszkolach. Wnioski wynikające z monitoringu programu przeprowadzonego przez przewodniczącą KS posłużą do rozszerzenia i uatrakcyjnienia niektórych zadań i elementów tego programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Komisja Stomatologiczna   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH