PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy pacjent zmaga się z bruksizmem

ms
13-03-2017, 11:03
Kiedy pacjent zmaga się z bruksizmem lek. stom. Monika Stachowicz Periodent
- Zęby stają się krótsze, kruszą się, mogą zmienić położenie, wykrzywiać się, wychylać do przodu. Problemy z zaciskaniem zębów poznamy również po pionowych pęknięciach szkliwa i ubytkach przyszyjkowych - wyjaśnia lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Nawet 15 proc. populacji może zgrzytać zębami. - Charakterystyczne dla bruksizmu jest również napięcie mięśniowe w stawie skroniowo-żuchwowym oraz dolegliwości bólowe. Ból od zębów może promieniować na oko, kark czy głowę, stąd tak często pacjenci z migrenami wywołanymi tą dolegliwością zamiast do stomatologa, trafiają do neurologa. Żuchwa przeskakuje i boli przede wszystkim po przebudzeniu, ponieważ to w trakcie snu najintensywniej zaciskamy szczękę i ścieramy zęby. Dlatego też  większość pacjentów nie jest nawet świadoma problemu – tłumaczy Monika Stachowicz.

Przyczyn dolegliwości może być wiele m.in. wady zgryzu (nierównomiernie kontaktujący się zgryz ściera się na skutek zaciskania szczęki), braki zębowe, nieprawidłowo wyrzynające się ósemki, nadmierny stres, genetyczne wady szkieletowe, a nawet źle dopasowane korony czy wypełnienia. Schorzenie często współistnieje również z zaburzeniami snu, np. bezdechem sennym.

- Konsekwencje przewlekłego zgrzytania zębami bywają poważne. Są wśród nich nie tylko coraz gorzej prezentujące się zęby od strony estetycznej, ale również widmo ich utraty. - Na skutek nieleczonej dolegliwości, zęby stopniowo ulegają zużyciu, może dojść do rozchwiania czy nawet ich wypadnięcia – ostrzega stomatolog.

Specjaliści podkreślają, że dolegliwość może być w niektórych przypadkach nasilona czynnikami środowiskowymi lub własnym zaniedbaniem. Dlatego też ważna jest nie tylko diagnostyka w gabinecie stomatologicznym, ale również odpowiednie nawyki pacjenta.

Dolegliwość leczy się przyczynowo, to znaczy, jeśli za nieprawidłowości odpowiedzialne są wady zgryzu, to prowadzi się terapię ortodontyczną, jeśli braki zębowe – to stomatolog uzupełnia ubytki poprzez leczenie protetyczne. Powszechnym rozwiązaniem jest również noszenie specjalnej, wykonanej przez protetyka dentystycznego, szyny relaksacyjnej. Nakładka, którą pacjent zakłada na noc pełni rolę ochraniacza, ponieważ hamuje nadaktywność mięśni podczas nieświadomego zaciskania szczęki.

- Zgrzytanie zębów mogą nasilać napoje alkoholowe, produkty bogate w kofeinę typu kawa, guarana, czekolada, niektóre tabletki odchudzające lub przeciwbólowe, a nawet leki, szczególnie stymulanty zawierające amfetaminę i jej pochodne stosowane w terapii ADHD lub farmaceutyki wykorzystywane w leczeniu zaburzeń snu - wymienia Monika Stachowicz.

Najlepiej wykluczyć te produkty lub je ograniczyć. Należy dbać również o prawidłowe nawyki, nie prowokować bez potrzeby procesów, podczas których zaciska się zęby, należy np. unikać gumy do żucia.

- Trzeba oszczędzać mięśnie żwaczy, ponieważ te przyzwyczajone do aktywności za dnia, będą pracować również w trakcie snu. Osoby, które zauważą, że mają tendencję do mocnego zaciskania zębów, powinny rozluźniać mięśnie wsuwając koniuszek języka pomiędzy zęby lub masować żuchwę. Ważne jest również ograniczenie stresu, a więc pomocne będą wszelkie ćwiczenia medytacyjne, umiarkowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu – radzi Monika Stachowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Monika Stachowicz   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH