PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Każdy niepełnosprawny ma próchnicę

ms
27-09-2017, 11:01
Każdy niepełnosprawny ma próchnicę Osoby niepełnosprawne bez pomocy dentystycznej (foto: Dentator)
Stan zdrowia zębów osób niepełnosprawnych w Polsce jest najgorszy wśród krajów UE. W grupie bezzębnych osób aż 90 proc. nie nosi protezy – wynika z analizy stanu uzębienia 420 niepełnosprawnych pacjentów z Polski, jaką wykonała czeska klinika Dentator z Ostrawy.

Katastrofa
Stan zdrowia zębów niepełnosprawnych Polaków jest katastrofalny – alarmują dentyści. Ponad połowa trafiająca na leczenie ma wszystkie zęby zajęte próchnicą. W mniejszej lub większej skali próchnica występuje u 100 proc. Dla porównania w Grecji ten odsetek wynosi niecałe 38 proc. Powszechna jest także bezzębność. 

Niepełnosprawny 40-latek ma zachowane średnio tylko 20 zębów, z czego 15 zajęte jest już próchnicą. Średnio brakuje mu natomiast 12 zębów. U większości chorych podczas wizyty konieczne jest usunięcie chirurgiczne przynajmniej dwóch. Brak wszystkich zębów to z kolei problem 1 na 10 pacjentów. W tej grupie aż 90 proc. nie nosi protezy – wynika z analizy stanu uzębienia 420 niepełnosprawnych pacjentów z Polski, jaką wykonała czeska klinika Dentator, lecząca wyłącznie osoby z niesprawnościami z naszego kraju.

Zdaniem dentystów, skala zaniedbań jest ogromna. Z danych ośrodka wynika, że aż 81 proc. niepełnosprawnych pacjentów nigdy nie leczyła się planowo u dentysty. U 70 proc. obserwuje się natomiast zaawansowaną chorobę dziąseł, a problem złogów nazębnych dotyczy 100 proc.

 - To są lata zaniedbań, w wielu przypadkach liczone nawet w dziesięcioleciach. Taki pacjent wymaga nie tylko przeleczenia zębów, ale pełnej sanacji całej jamy ustnej. Wśród pacjentów powszechnie występuje  próchnica, skomplikowane wady zgryzu, bezzębie, choroby dziąseł i infekcje - mówi lek. stom. Piotr Borowski z Kliniki Dentator w Ostrawie.

NFZ niewydolny
Winą za ten stan dentyści obarczają przede wszystkim system opieki stomatologicznej w Polsce i ograniczony dostęp do leczenia. Pomimo tego, że w Polsce niepełnosprawni mają ustawowo zagwarantowane leczenie refundowane przez NFZ, brakuje miejsc, w których można by zrealizować świadczenia, zwłaszcza zabiegi w narkozie.

Na jedno województwo przypada dziś 5-6 placówek z kontraktem NFZ, które wykonują u niepełnosprawnych znieczulenie ogólne. W niektórych województwach jest jeszcze gorzej. Na przykład w śląskim działają tylko 4 takie placówki.

Narkoza natomiast jest niezbędna m.in. u pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie, osób z autyzmem, padaczką i spastycznością mięśni, chorych psychicznie czy z chorobami neurodegeneracyjnymi np. SM, Parkinsonem czy Alzheimerem. 

– Bez narkozy nie wykona się leczenia u pacjenta, który siedząc w fotelu ma niekontrolowane ruchy, nie rozumie poleceń dentysty, nie potrafi się komunikować lub który ma dentofobię i wpada w panikę na widok narzędzi. Niemożliwe jest także wykonanie zabiegu bez znieczulenia u pacjentów, którzy wymagają licznych zabiegów na jednej wizycie. Podanie znieczulenia w tym przypadku nie jest wyborem, a medycznie uzasadnioną koniecznością – mówi stomatolog. 

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   niepełnosprawni_u_dentysty  

POLECAMY W SERWISACH