PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Katowice: lekarze odbudowali żuchwę z kości strzałkowej

en/PAP
05-10-2016, 14:43
Katowice: lekarze odbudowali żuchwę z kości strzałkowej Nowatorska operacja w Katowicach zakończona sukcesem (fot. Archiwum)
Ponad półtora roku temu pacjentce z nowotworem usunięto fragment żuchwy. Teraz chirurdy naprawili szkody, odbudowali brakujący odcinek kości i umieścili w nim trzy implanty.

Jak poinformowała w środę ordynator oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach, prof. Iwona Niedzielska, pacjentce w styczniu 2015 r. z powodu zmian nowotworowych usunięto lewy trzon żuchwy.

"Wiązało się dla niej nie tylko z kłopotami z jedzeniem i mówieniem, ale również pogorszeniem prezencji, a co za tym idzie z problemami psychicznymi i trudnościami w relacjach z otoczeniem. Przeprowadzona przez zespół lekarzy pod moim kierownictwem operacja znacząco poprawiła komfort życia chorej" - podkreśliła prof. Iwona Niedzielska.

Do rekonstrukcji użyto fragmentu kości strzałkowej lewego podudzia pacjentki, wraz z żyłami i tętnicą strzałkową. Fragment kości został wymodelowany w oparciu o wcześniej przygotowany na podstawie tomografii komputerowej model stereolitograficzny. Do zaimplementowanej kości strzałkowej wprowadzono trzy implanty zębowe.

Operację przeprowadzono 20 września, trwała osiem godzin i zakończyła się - w ocenie lekarzy - pełnym sukcesem. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu pacjentka opuści szpital i wróci do domu. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nowotwory głowy i szyi   implanty  

POLECAMY W SERWISACH