PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Katowice: bezpłatne badania dla kobiet

informacja prasowa
27-03-2014, 11:53
Katowice: bezpłatne badania dla kobiet Katowice: bezpłatne badania dla kobiet (Fot. Dentim Clinic)
Od 27 do 29 marca kobiety z województwa śląskiego będą mogły poddać się bezpłatnym przeglądom stomatologicznym, diagnostyce RTG i badaniom w kierunku raka jamy ustnej. Wszystko w ramach drugiej odsłony akcji profilaktycznej, „ZdrowoUśmiechnięte”, którą od lutego prowadzi Dentim Clinic z Katowic. Celem akcji jest uświadomienie kobiet w różnym wieku o wpływie zdrowia jamy ustnej na zdrowie całego organizmu kobiety. Do tej pory z bezpłatnych badań w Dentim Clinic skorzystało blisko 100 kobiet z całego regionu.
Blisko sto kobiet z województwa śląskiego poddano bezpłatnym przeglądom i diagnostyce stomatologicznej w ramach akcji „ZdrowoUśmiechnięte". - Nasze konsultacje mają charakter badań przesiewowych. Dzięki przeglądowi, badaniu VELscope w kierunku raka jamy ustnej czy diagnostyce RTG kobiety mogą dowiedzieć się, w jakim stanie obecnie jest ich jama ustna, z jakimi schorzeniami mamy do czynienia i które wymają natychmiastowego leczenia - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

A jest kogo leczyć. Ponad 85 proc. kobiet, które zgłosiły się na konsultacje miało próchnicę w różnym stopniu zaawansowania. Rozległe ubytki w jamie ustnej dotyczyły ponad 40 proc. pań.  Ponad połowa wymagała leczenia kanałowego.

- Wiele kobiet, które zgłasza się na konsultacje, mówi wprost, że od lat zmaga się z bólem zęba, ale nie podejmuje leczenia, bo boi się zabiegu lub po prostu dentysty. Normą jest nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, leczenie się na własną rękę. Kobiety nie zdają sobie także sprawy z konsekwencji nieleczonych ubytków. Jakby głowa była całkowicie oderwana od reszty ciała - mówi dr Fąferko.

Tymczasem stan zębów wpływa na cały organizm kobiety. Dziś dentyści wyróżniają aż 5 momentów w życiu kobiety, kiedy powinna w szczególności dbać o stan zdrowia jamy ustnej tj. okres dojrzewania, kiedy tkanka dziąseł jest szczególnie wrażliwa, miesiączkowanie, kiedy pod wpływem hormonów mogą pojawiać się np. obrzęki dziąseł i ślinianek, ciąża oraz menopauza. Częściej do dentysty powinny zaglądać także panie stosujące pigułki antykoncepcyjne.

- Konsultacje kierowane są do kobiet w każdym wieku, młodych dziewczyn i dojrzałych kobiet. Nawet, jeśli gołym okiem widzimy, że z naszymi zębami jest wszystko OK, warto jest to sprawdzić, żeby się upewnić, dowiedzieć czegoś więcej o swoim zdrowiu, higienie, o tym, jak zapobiegać, zamiast leczyć - przekonuje dentysta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH