PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Katastrofalny stan uzębienia Polaków. Dlaczego nic się nie zmieni.

ms
10-12-2013, 08:44
Katastrofalny stan uzębienia Polaków. Dlaczego nic się nie zmieni. Katastrofalny stan uzębienia Polaków. Dlaczego nic się nie zmieni. (foto: sxc.hu)
W sierpniu 2013 r. posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia chcieli dowiedzieć się co też Ministerstwo Zdrowia robi, aby skutecznie przeciwdziałać dramatycznie niskiemu poziomowi stanu zdrowia uzębienia Polaków - nie dowiedzieli się. Dlatego też zaprosili przedstawicieli resortu zdrowia raz jeszcze, aby ponownie zapytać o to samo. Spotkanie odbyło się 5 grudnia i zakończyło się - niestety - takim samym rezultatem jak to w lipcu tego roku.

Przestawiamy kilka pytań i odpowiedzi, które zadawano i których udzielano. Wnioski nie są budujące.

Poseł Maciej Orzechowski (PO) - pytanie:

Czy przygotowując opracowania dotyczące higieny i profilaktyki higieny jamy ustnej, Ministerstwo Zdrowia stawia sobie wytyczne na najbliższe lata jeżeli chodzi o dojście do parametrów określających brak próchnicy?

Podsekretarz stanu w MZ Aleksander Sopliński - odpowiedź:

Rozpoczynamy pracę z Narodowym Funduszem Zdrowia nad całkowitą przebudową rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. To jest ten kierunek i ten krok do przodu, żeby mając ograniczone środki budżetowe wykorzystać je właściwie.

Nad tym pracujemy, a jakieś efekty możemy osiągnąć dopiero wtedy, kiedy już będziemy mieć nowe rozporządzenie, a o tym, w jakim kierunku będziemy szli, poinformujemy Komisję Zdrowia. To jest ważny element.

Program "szwajcarski"  ("Dzieciństwo bez próchnicy" finansowany m.in. przes Swiss Contribution - przyp. red). Jeżeli chodzi o profilaktykę u dzieci w wieku przedszkolnym, to ten projekt i ten program dopiero rozpoczynamy. Na efekty musimy poczekać. Nie od razu będą efekty. To jest pierwsza sprawa.

Poseł Anna Zalewska (PiS) - pytanie:

Czy rzeczywiście Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do ograniczenia liczby miejsc na lekarskich wydziałach stomatologicznych, jeżeli chodzi o polskie uniwersytety medyczne?

Podsekretarz stanu w MZ Aleksander Sopliński - odpowiedź:

Chciałbym powiedzieć, że kształcenie to jest prowadzone w dziesięciu uczelniach. I tak, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku kształci 353 studentów, gdański - 241, śląski - 420, Kraków - 271, Lublin - 361, Łódź - 405. Oczywiście, możliwości kształcenia są w Polsce ograniczone, jeżeli chodzi o kształcenie praktyczne zawodu, natomiast jest to uwarunkowane środkami, jakimi dysponuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Poseł Maciej Orzechowski (PO) - pytanie:

Program monitorowania trwa już czwarty rok i skonsumował ponad 2 mln zł, co pewnie w perspektywie wszystkich środków przeznaczonych na stomatologię nie jest horrendalną sumą. Jeśli jednak mamy narzędzie, które powinno nam dawać określone parametry, to na takim posiedzeniu Komisji Zdrowia, jak dzisiaj, to pytanie - dlaczego z tego narzędzia nie skorzystać?

Podsekretarz stanu w MZ Aleksander Sopliński - odpowiedź:

Odpowiadając na pytanie dotyczące monitorowania - są to dane epidemiologiczne, które założyliśmy przy programie, w jakim kierunku chcemy iść i realizować potrzeby stomatologiczne. Oczywiście dobrze byłoby, żebyśmy to zrealizowali tak, jak ten program to określa, ale patrząc na sytuację z zakresu stomatologii, widzimy, że nie dojdziemy do proponowanych kierunków. Na razie jest to w fazie opracowywania, więc nie jestem upoważniony do odpowiedzi.

POLECAMY W SERWISACH