PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Katarzyna Ostaszewska (PRIMA-DENT): dzieci ze stresem stomatologicznym nie leczmy na siłę

ŁS
03-06-2014, 08:11
Katarzyna Ostaszewska (PRIMA-DENT): dzieci ze stresem stomatologicznym nie leczmy na siłę Katarzyna Ostaszewska (PRIMA-DENT): dzieci ze stresem stomatologicznym nie leczmy na siłę (źródło: PRIMA-DENT)
O ile dentofobię lub jej lżejszą postać – stres stomatologiczny, można usprawiedliwić u osoby starszej, która traumy w gabinecie doświadczyła w latach 80. czy 90, często w szkolnym gabinecie, to trudno zrozumieć u dzieci. – Z dentofobią można wygrać, ale musimy przekonywać rodziców, żeby nie straszyli dzieci dentystą – uważa lek. dent. Katarzyna Ostaszewska, specjalistka w technikach eliminowania dentofobii, lekarz w NZOZ PRIMA-DENT w Warszawie.

- Czasami wystarczy jeden epizod, aby dziecku pozostała trauma na całe życie - mówi infoDENT24.pl Katarzyna Ostaszewska.

Zdaniem ekspertki w technikach dentofobii, najczęstszym błędem lekarzy dentystów, popełnianym w trakcie pierwszej wizyty dziecka, które boi się dentysty, są wszelkie próby leczenia na siłę. - To jest relikt przeszłości. Nie wolno łapać dziecka, przytrzymywać go. Tu nawet nie chodzi o ból, bo w pamięć dziecka mocniej wryje się fakt, że w gabinecie stomatologicznym, ktoś chciał mu zrobić krzywdę - uważa.

W opinii Katarzyny Ostaszewskiej, w gabinetach stomatologicznych za mało mówi się również o profilaktyce. - Przekonujmy rodziców, aby przychodzili do gabinetu z małymi dziećmi, nawet od momentu pojawienia się pierwszego zęba. To już jest ząb, o który trzeba dbać. Rodzice muszą mieć świadomość, że my nie chcemy dzieci leczyć, wręcz przeciwnie - chcemy zrobić wszystko, aby ich przed leczeniem ustrzec - przekonuje.

Przypomnijmy, iż według badań przeprowadzonych przez warszawski PRIMA-DENT, na liście najczęstszych przyczyn stresu stomatologicznego wśród pacjentów dominują te związane z osobą lekarza dentysty: ból, obawa przed narzędziami, czy postawa stomatologa.

- Wierzę, że to się może zmienić. Żaden rozsądny stomatolog nie leczy już bez znieczulenia, a jak widać ból sprawiany pacjentom, to w dalszym ciągu największy wróg zmiany wizerunku współczesnego lekarza dentysty - podkreśla specjalistka PRIMA-DENT.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH