PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Józefa Hrynkiewicz: jest przykład jak można walczyć skutecznie z próchnicą wśród dzieci

ms
29-06-2016, 10:29
Józefa Hrynkiewicz: jest przykład jak można walczyć skutecznie z próchnicą wśród dzieci Józefa Hrynkiewicz w Sejmie
Posłanka Józefa Hrynkiewicz: W zwykłej gminie, bez żadnej pomocy marszałka, bez żadnej pomocy powiatu, samorządu – w gminie Pcim – prosty wójt Daniel Obajtek (obecnie szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – przyp. red.) potrafił zorganizować gabinety stomatologiczne dla dzieci tak, że wszystkie dzieci kończą szkołę podstawową i gimnazjum bez próchnicy, ze zdrowymi zębami.

Józefa Hrynkiewicz w ten sposób odniosła się do ograniczeń, tych rzeczywistych i tych tylko teoretycznych, które uniemożliwiają samorządom realizowanie finansowania ochrony zdrowia. Posłanka pyta czy samorząd może finansować, czy nie może wydatków na profilaktykę w ochronie zdrowia?

Józefa Hrynkiewicz wyjaśnia: Od wielu lat interesuję się stomatologią dziecięcą i nie mogę przeżyć tego, że w Polsce 92 proc. 12-letnich dzieci ma próchnicę. Jako przykład wzorcowych działań posłanka podaje gminę Pcim, w której dzieci praktycznie nie mają problemów z próchnicą. Pyta ona: Jak to jest możliwe? Jak taki samorząd działa? Pojechałam i zobaczyłam. Otóż okazuje się, że jest to możliwe.

Józefa Hrynkiewicz wyjaśnia przyczyny zła. Kiedy badamy budżety gmin, budżety powiatów, to bardzo dobrze widać, że bardzo dużo pieniędzy idzie na utrzymywanie jakiejś trzecioligowej drużyny. Boicie się, że zaczną was kontrolować wasi mieszkańcy i powiedzą, że domagają się tego, żeby zamiast utrzymywać jakąś drużynę, która was będzie promować nie wiadomo, w jaki sposób – pilniej przyglądać się wydatkom i wydawać pieniądze na świadczenia zdrowotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH