PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jolanta Szczurko: większość stomatologów przeciwko podziałom samorządu

ms
18-07-2016, 07:26
Jolanta Szczurko: większość stomatologów przeciwko podziałom samorządu lek. dent. Jolanta Szczurko, członek Prezydium NRL
Apel grupy lekarzy dentystów do ministra zdrowia w sprawie wzmocnienia pozycji stomatologów w samorządzie lekarskim wystosowany został bez uwzględnienia obowiązujących procedur – ocenia Jolanta Szczurko, lekarz dentysta, członek Prezydium NRL.

Jolanta Szczurko ma dwa zasadnicze zarzuty wobec sygnatariuszy apelu:
- po pierwsze, inicjatywa grupy lekarzy dentystów nie odzwierciedla poglądów większości środowiska dentystów – samorządowców;
- po drugie, autorzy apelu zignorowali tryb, jaki wymagany jest przy tego typu inicjatywach podejmowanych przez samorządowców reprezentujących członków izb lekarskich.

infoDENT24.pl stara się wiernie przedstawiać racje – już teraz należałoby powiedzieć - obu stron sporu. Nigdy aktywiści, prący do zmian w ramach samorządu lekarzy i lekarzy dentystów, nie podejmowali postulatu podziału izby lekarskiej. Ich inicjatywy są jednak w ten sposób odbierane przez obserwatorów tego co dzieje się wokół spraw istotnych dla stomatologów. Niezależnie od intencji grupy inicjatywnej powstała (dla jednych rzeczywista, dla drugich pozorna) linia podziału: razem, czy osobno.

Oto treść listu Jolanty Szczurko.
Ze zdziwieniem przyjęłam treść "Apelu do ministra zdrowia o pomoc we wzmocnieniu pozycji lekarzy dentystów w samorządzie" który został opublikowany 13 lipca przez infoDENT24.pl

Tocząca się dyskusja o autonomii (samostanowieniu) lekarzy dentystów  w ramach samorządu zawodowego trwa od kilku miesięcy i doprowadziła do zajęcia oficjalnego stanowiska przez Krajowy Zjazd Lekarzy poprzez odrzucenie poprawek proponowanych przez delegatów - zwolenników autonomii.

W tym momencie potrzebujemy projektu nowego stanowiska do przedstawienia Naczelnej Radzie Lekarskiej. Aby to zrobić, przedstawiciele poszczególnych izb okręgowych powinni złożyć te propozycje Koleżankom i Kolegom z Komisji Stomatologicznej. Podkreślam, że już przed Zjazdem, przy okazji interpelacji poselskiej, zdecydowana większość stomatologów z okręgowych izb lekarskich opowiedziała się jednoznacznie przeciwko jakimkolwiek podziałom samorządu.

Należy z całą mocą podkreślić, że rzetelna dyskusja nad utrzymaniem jedności w samorządzie powinna odbyć się na poziomie okręgowych izb lekarskich, następnie w Komisji Stomatologicznej NRL, i wreszcie przed organem stosownym do wydania stanowiska czy apelu do ministra zdrowia, czyli przed Naczelną Radą Lekarską, która sprawuje władze pomiędzy Zjazdami.

Czytaj także: 
Maciej Hamankiewicz: grono dentystów w NRL jest reprezentatywne
Apel do ministra zdrowia o pomoc we wzmocnieniu pozycji lekarzy dentystów w samorządzie
Agnieszka Ruchała Tyszler szczerze o drugim najważniejszym dniu w swoim życiu
Paweł Barucha: tylko mała grupa dentystów jest za rozdzieleniem Izby Lekarskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
samorząd lekarski   Jolanta Szczurko  

POLECAMY W SERWISACH