• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jolanta Szczurko o dentobusach

smn
26-04-2018, 07:55
Jolanta Szczurko o dentobusach Jolanta Szczurko, Prezydium NRL i KS NRL (fot. archiwum)
Jolanta Szczurko z Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Komisji Stomatologicznej NRL przypomina, że samorząd lekarski od początku uważał dentobusy za rozwiązanie nieekonomiczne, które nie poprawi opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Ministerstwo Zdrowia zrealizowało zakup mobilnych gabinetów stomatologicznych wbrew opinii NRL.

- Pieniądze przeznaczone na jeden dentobus są bardzo duże, a kwota ta nie daje adekwatnych korzyści zdrowotnych – mówi Jolanta Szczurko z Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Komisji Stomatologicznej NRL.

Jej zdaniem jest wiele wątpliwości formalnych, technicznych, które mogą sprawiać, że lekarze nie są zainteresowani pracą w mobilnych gabinetach. Ponadto zwraca uwagę, że dentobus ma się przemieszczać, więc nie zapewni ciągłości leczenia. – A nie chodzi przecież o to, żeby gasić pożary, tylko leczyć kompleksowo. Pojawia się też pytanie, co z ewentualnymi powikłaniami po leczeniu – kto ma się nimi zająć, kto ma wziąć za nie odpowiedzialność? – zastanawia się ekspertka.

– Nas, lekarzy dentystów, niepokoją też kwestie formalne, jak choćby zgoda na leczenie dzieci – nie można wykonać żadnej interwencji bez zgody rodziców dziecka, którzy powinni być obecni przy zabiegu. Skoro nie można wykonać dziś żadnych świadczeń bez ich obecności, to czy w dentobusie będzie można? Kolejna sprawa – co z ochroną radiologiczną? – dodaje Jolanta Szczurko.

Stomatolodzy zwracają także uwagę na kwestie związane z utrzymaniem czy ubezpieczeniem dentobusu. Na to świadczeniodawcy będą otrzymywali miesięczny ryczałt. Jego wysokość to ok. 7–7,5 tys. zł, w zależności od województwa. Uwzględnia on przede wszystkim ubezpieczenie pojazdu (OC, AC, NW), koszty eksploatacji (np. przeglądu technicznego), zatrudnienia kierowcy, opłaty za paliwo.

Ryczałt jest przeznaczony na utrzymanie dentobusu w gotowości do leczenia. Natomiast udzielane w nim świadczenia będą rozliczane zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ (współczynnik 1,3)..

Zdaniem Jolanty Szczurko łatwiej byłoby prowadzić profilaktykę stomatologiczną w stacjonarnym gabinecie – w szkole albo w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). – Tam należałoby wygospodarować miejsce na gabinet lekarza dentysty. Na pewno byłoby więcej chętnych na prowadzenie takiej praktyki – ocenia.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentobusy   kontraktowanie 2018  

POLECAMY W SERWISACH