PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Joanna Mucha: szkolne gabinety dentystyczne będą zamykane!

ms
28-06-2016, 10:52
Joanna Mucha: szkolne gabinety dentystyczne będą zamykane! Joanna Mucha w obronie szkolnych gabinetów stomatologicznych (źródło FB)
Posłanka PO Joanna Mucha kilkakrotnie alarmowała, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowelizację ustawy, po wprowadzeniu której zmaleją szanse szkolnych gabinetów stomatologicznych na zdobycie kontraktu. Teraz ten sam problem parlamentarzystka podnosi w interpelacji poselskiej.

Joanna Mucha tłumaczy, że projektowany załącznik do ustawy, w którym określone są warunki kontraktowania, będzie skutkował niepożądanymi konsekwencjami. Posłanka zwraca uwagę na fakt, że z wykazu szczegółowych kryteriów wyboru ofert usunięte zostały punkty za lokalizację gabinetu na terenie szkół i ośrodków szkolno - wychowawczych (wprowadzone przez prezesa NFZ 27 sierpnia 2015 r.) – oznacza to, że gabinety szkolne stają się mniej konkurencyjne w stosunku do innych gabinetów.

O dziwo oferty, w kategorii świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży, są wysoko punktowane m.in. za:
- posiadanie aparatu RTG lub radiowizjografu (jeszcze lepiej punktowanego) - urządzeń tych zdecydowana większość gabinetów szkolnych nie ma;
- realizację leczenia kanałowego i przygotowania do leczenia kanałowego (w gabinetach szkolnych tego typu świadczenia wykonywane są rzadko);
- świadczenia z zakresu np. złamanie żuchwy, złamanie innych kości czaszki i twarzoczaszki (trudno procedury takie przeprowadzać w warunkach szkolnego gabinetu);
- kompleksowość świadczeń takich jak leczenie w znieczuleniu ogólnym (5 pkt!), świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży (5 pkt!);
- świadczenia realizowane w każdą sobotę przez co najmniej 6 godzin lub do godziny 18.00 (ze względów oczywistych zapis taki dodatkowo zmniejsza konkurencyjność gabinetów szkolnych).
Poza tym brak jest punktacji za wykonywanie świadczeń profilaktycznych.

Joanna Mucha pyta ministra zdrowia:
1) Czy Ministerstwo Zdrowia ma wiedzę, że wbrew zapowiedziom zawartym w expose premier Beaty Szydło prowadzone są prace, które skutkować będą likwidacją szkolnych gabinetów stomatologicznych?
2) Czy planowane jest wprowadzenie odrębnych przepisów dotyczących szkolnych gabinetów stomatologicznych?
3) Jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w celu wsparcia szkolnych gabinetów stomatologicznych? 
4) Czy Ministerstwo Zdrowia z Ministerstwem Edukacji Narodowej podejmują wspólne działania dotyczące gabinetów stomatologicznych w szkołach?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH