PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest wola powrotu dentystów do szkół

ws
30-09-2015, 08:35
Jest wola powrotu dentystów do szkół Zielona Góra (foto: wikimedia)
Kolejna grupa 550 dzieci ze szkoły podstawowej nr 7 w Olbrachtowie przez dwa dni brała udział w ogólnopolskiej akcji „Chroń dziecięce uśmiechy”.

W województwie lubuskim akcja objęła dwie szkoły w Zielonej Górze, jedną w Otyniu i jedną w Żaganiu. W sumie jednak przebadano uczniów siedmiu szkół, bowiem dzieci z trzech placówek dojechały do Żagania i Zielonej Góry.

- SP 7 w Olbrachtowie od trzech lat bierze udział w konkursach i przedsięwzięciach związanych z akcją „Chroń dziecięce uśmiechy” - wyjaśnia Dorota Stebelska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1, w którego skład wchodzi SP 7. - Jesteśmy dużą szkołą i kładziemy szczególny nacisk na profilaktykę i działania na rzecz zdrowia dzieci, liczymy na pomoc rodziców – dodała Dorota Stebelska.

- W tym roku przebadamy 9 tys. uczniów w wieku od sześciu do dwunastu lat - wyjaśnia Łukasz Dereń, koordynator akcji „Chroń dziecięce uśmiechy”. – Dodatkowo rozdamy 100 tys. książeczek, z których dzieci będą mogły dowiedzieć się, jak dbać o zęby. Rozmawiamy z każdym dzieckiem i przeprowadzamy ankietę. Gdy wykrywamy nieprawidłowości, przekazujemy opis rodzicom, z prośbą o wizytę u stomatologa lub ortodonty. Od nich zależy, czy zastosują się do tych zaleceń. Liczymy, że dzięki naszemu przedsięwzięciu stan zębów dzieci się poprawi – relacjonuje Łukasz Dereń.

Podczas badań zrealizowanych w 2014 r. w ramach programu „Chroń dziecięce uśmiechy”, w grupie od sześciu do dwunastu lat 76 proc. dzieci ma próchnicę. To zatrważająca statystyka. - Kiedyś w szkołach przynajmniej raz w miesiącu byli dentyści i problemów na taką skalę nie było - wspomina Danuta Hrycak z żagańskiego biura Polskiego Czerwonego Krzyża, współorganizatora akcji. - Teraz kłania się brak opieki stomatologicznej. To świadczy o tym, jak ważne są takie akcje. Myślę, że dentyści powinni wrócić do szkół, bo okazjonalne przeglądy nie wystarczą – uważa Danuta Hrycak.

Więcej: gazetalubuska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH