PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest decyzja: gwarantowane lakowanie do końca 8 roku życia dziecka

ms
03-06-2015, 07:34
Jest decyzja: gwarantowane lakowanie do końca 8 roku życia dziecka Podniesienie granicy wieku dzieci, objętych gwarantowanym zabezpieczeniem profilaktycznym bruzd lakiem szczelinowym (foto: sxc.hu)
Minister zdrowia zgodził się na podniesienie granicy wieku dzieci, objętych gwarantowanym zabezpieczeniem profilaktycznym bruzd lakiem szczelinowym, do ukończenia ośmiu lat życia. Chodzi o bruzdy zębów szóstych (lakowanie jednokrotne).

Minister zdrowia uzasadnia tę decyzję faktem, iż pierwsze zęby trzonowe mogą wyrzynać się nawet w 8 roku życia.

Druga zmiana dotyczy częstotliwości rekonstrukcji aparatu ruchomego przy pacjencie „w niewielkim zakresie".
Biorąc pod uwagę sygnalizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i konsultanta krajowego w dziedzinie ortodoncji problemy dotyczące możliwości udzielania świadczenia „rekonstrukcja aparatu ruchomego przy pacjencie w niewielkim zakresie", powrócono do regulacji z okresu przed nowelizacją, którą przeprowadzono w 2013 r. - czytamy w uzasadnieniu zmiany rozporządzenia.

W związki z tym ma być tak, że świadczenie dotyczące naprawy ruchomego aparatu ortodontycznego, wykonanego w ramach świadczeń gwarantowanych do ukończenia 13. roku życia pacjenta, byłoby udzielane nie częściej nit 12 razy w roku kalendarzowym (nie przysługuje naprawa aparatu ortodontycznego uszkodzonego z powodu nieprawidłowego użytkowania).

Zasygnalizowane obie zmiany stosownego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego - minister zdrowia skierował do konsultacji, które potrwają do 1 lipca 2015 r.

Zaproponowane modyfikacje mają obowiązywać od 1 września 2015 r. - ze względu na konieczność zmodyfikowania umów konkursowych.
Zmiany wprowadzone zostaną w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. poz. 1462).

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z zachowaniem 14-dni vacatio legis.

Patrz także: zmiany w rozporządzeniu, dotyczące personelu realizującego świadczenia stomatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH