PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jama ustna zwierciadłem organizmu

ms
20-03-2018, 07:42
Jama ustna zwierciadłem organizmu Dr Anna Lella prezydent ERO FDI
Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 mld ludzi na całym świecie, a nieleczona próchnica 44 proc. populacji. Słaba to pociecha, że grupa ta, do której należą prawie wszyscy Polacy, jest tak liczna w skali świata.

Dr Anna Lella prezydent ERO FDI, przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej NRL podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie NRL w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przedstawiła zatrważające wskaźniki dotyczące zdrowia lub bardziej stanu chorobowego większości ludzi na świecie. Oto niektóre z nich.

Na całym świecie 60 - 90 proc. dzieci w wieku szkolnym i prawie 100 proc. dorosłych ma chorobę próchnicową.

Choroby przyzębia, mogą prowadzić do utraty zębów, cierpi na nią 15 - 20 proc. dorosłych w średnim wieku (od 35 do 44 roku życia).

Choroby przyzębia i nieleczona próchnica zębów mlecznych należy do dziesięciu najbardziej rozpowszechnionych wśród wszystkich dolegliwości u dzieci.

Około 30 proc. osób w wieku 65 - 74 lat nie ma naturalnych zębów.

Leczenie stomatologiczne jest na czwartym miejscu pod względem ponoszonych kosztów. W USA to ponad 110 mld USD rocznie. W UE roczne wydatki na opiekę zdrowotną jamy ustnej zostały oszacowane na 70 mld EUR (w latach 2008-2012). To większe środki niż nakłady na leczenie raka, czy choroby układu oddechowego.

Rak jamy ustnej jest jednym z dziesięciu najczęściej występujących nowotworów. Może on zaatakować każdą część jamy ustnej. Jeśli nie jest wcześnie zdiagnozowany i leczony - może zagrażać życiu.

Czynniki zwiększające ryzyko chorób jamy ustnej to niezdrowa dieta - zwłaszcza ta bogata w cukry - palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej są związane z dużym bólem i niepokojem, zakłóceniami w jedzeniu i we śnie, mogą prowadzić do upośledzenia jakości życia, jak również do ostrych i chronicznych zakażeń.

Choroby jamy ustnej mogą mieć wpływ na każdy aspekt życia: na relacje międzyludzkie i pewność siebie, na zachowania w szkole, pracy, zdolności do interakcji z innymi. Ostatecznie schorzenia te mogą prowadzić do niskiej samooceny, izolacji społecznej i ograniczenia dochodów.

Zdrowie jamy ustnej jest niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Trendy w opiece stomatologicznej: lekarz dentysta — lekarzem pierwszego kontaktu (m.in. wczesne wykrywanie innych schorzeń) - nie tylko próchnicy. 

Wyzwania ekonomiczne: stany chorobowe jamy ustnej zajmują czwarte miejsce na świecie pod względem kosztów leczenia.

Dr Anna Lella przypomniała, że FDI, poprzez kampanię ŚDZJU, zaleca proste działania:
• Myj zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie.
• Nie płucz zębów wodą od razu po szczotkowaniu, zamiast tego wypluj nadmiar pasty.
• Stosuj zdrową dietę, z ograniczoną ilością przekąsek i napojów o wysokiej zawartości cukru.
• Rzuć palenie tytoniu.
• Ogranicz spożycie alkoholu.
• Noś ochraniacz podczas uprawiania sportów kontaktowych.
• Odwiedzaj regularnie lekarza stomatologa (zaleca się co najmniej 2 razy w roku) w celu przeprowadzenia badań kontrolnych i profesjonalnego czyszczenia zębów.
• Czyszczenie zębów przy użyciu nici dentystycznej lub innych tego typu przyborów może być również korzystne dla zdrowia jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ERO-FDI   FDI   NRL   Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej   Anna Lella  

POLECAMY W SERWISACH