• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak w Gąbinie usługi stomatologiczne kontraktowano

ms
08-11-2016, 08:38
Jak w Gąbinie usługi stomatologiczne kontraktowano Przychodnia zdrowia w Gąbinie
Poseł Marek Opioła chciał wiedzieć dlaczego mieszkańcy Gąbina (mazowieckie) muszą jechać 10 km, aby dostać się do dentysty leczącego „na NFZ”.

Z informacji przekazanych przez posła wynika, że w Gąbinie, w budynku przychodni znajduje się dobrze przygotowany i wyposażony gabinet dentystyczny. Tymczasem mieszkańcy miasta i gminy Gąbin, aby skorzystać ze stomatologicznej opieki dentystycznej, muszą pokonywać odległość 10 km. Świadczenia realizowane są w ramach NFZ w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich, chociażby w Łącku, gdzie takie usługi świadczą aż dwa gabinety.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza poinformował, że w 2014 r. NFZ ogłosił postępowanie konkursowe w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych na obszarze gminy Gąbin. Z obszaru gminy zostały złożone trzy oferty (jedna z Dobrzykowa i dwie oferty z Gąbina).

Do negocjacji zostali zaproszeni wszyscy oferenci. Komisja, z uwagi na wartość ogłoszonego postępowania (1,25 etatu), miała możliwość zakontraktowania świadczeń tylko z dwoma oferentami. Złożono propozycję zawarcia kontraktu oferentowi z Dobrzykowa i jednemu podmiotowi z Gąbina. Ten ostatni nie wyraził jednak zgody na zawarcie kontraktu w zaproponowanym wymiarze (0,5 etatu), warunkując jego podpisanie jednoczesnym zawarciem umowy z drugą placówką z Gąbina.

NFZ nie chciał się zgodzić na taki dyktat, w związku z tym możliwe było zakontraktowanie świadczeń tylko w jednym miejscu udzielania świadczeń – w NZOZ „ESCULAP” w Dobrzykowie – gmina Gąbin, w którym do dyspozycji pacjentów pozostaje dwóch lekarzy stomatologów.

- Dostępność do świadczeń ogólnostomatologicznych na obszarze gminy Gąbin została zagwarantowana na zaplanowanym poziomie, adekwatnie do liczby mieszkańców. Poziom świadczeń ogólnostomatologicznych w gminie Gąbin jest podobny do tego, który zapewniony jest na innych obszarach Mazowsza – uważa wiceminister zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH