• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak rugowano gabinety stomatologiczne ze szkół

ms
25-04-2018, 09:00
Jak rugowano gabinety stomatologiczne ze szkół Walka o szkolne gabinety dentystyczne (foto: pixabay)
Michał Grażyński na portalu nasztomaszow.pl zdiagnozował przyczyny zniknięcia gabinetów stomatologicznych ze szkół.

Stało się to za czasów koalicji PO-PSL. W 2011 r. tysiące dzieci zostało pozbawionych możliwości skorzystania z opieki lekarza dentysty. NFZ zażądał bowiem, aby w każdym gabinecie stomatologicznym był aparat rtg, a także, aby znajdowała się w nich toaleta dla pacjentów. Oczekiwano również, aby gabinety były czynne pięć dni w tygodniu, w tym przynajmniej dwa razy do godz. 18.00. Dodatkowo miały one przyjmować pacjentów przez pięć godzin, również w soboty. Efektem była likwidacja etatów szkolnych dentystów.

Dla wielu wymogi stawiane przez NFZ okazały się nie do spełnienia. Dostosowanie się do postawionych wymagań pociągało za sobą nie tylko koszty, ale nakazywało pracę w godzinach, w których prawdopodobieństwo pojawienia się pacjenta było naprawdę niewielkie. To sprawiło, że ze szkół bardzo szybko zaczęły znikać kolejne gabinety stomatologiczne.

Autor analizy podaje, iż w 2011 r. jedynie 2,96 proc. dzieci i młodzieży skorzystało z gwarantowanych świadczeń profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH