PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak Polacy myją zęby - wyniki badania

en
23-05-2016, 08:04
Jak Polacy myją zęby - wyniki badania Polacy na bakier z myciem zębów (fot. pixabay)
Jedna z klinik stomatologicznych w Opolu przeprowadziła eksperyment, w którym poprosiła pacjentów o oszacowanie czasu poświęcanego na mycie zębów. Następnie przy pomocy stopera mierzono rzeczywisty czas szczotkowania.

Jak pisze pulsmedycyny.pl ponad 51 proc. badanych uważało, że szczotkuje zęby od 2-3 minut, a w rzeczywistości ich poranne mycie trwało poniżej 60 sekund! 45 proc. respondentów stwierdziło, że ich mycie zębów zajmuje więcej niż 3 min. Ale pomiar czasu wyprowadził ich z błędu – były to 2 minuty. Jedynie 4 proc. z uczestników eksperymentu właściwie oceniało czas poświęcony na pielęgnację uzębienia.

Polacy nie mają pojęcia jak dobierać przybory do higieny jamy ustnej do swoich potrzeb, ani jak ich używać.

- Efekt jest taki - pełna półka kosmetyków do higieny jamy ustnej i ponad 98 proc. Polaków z zaawansowaną próchnicą. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu są zastraszające i potwierdzają znikomą znajomość prawidłowej higieny jamy ustnej – mówi Anna Kowalska-Baron z Dr Baron Centrum Stomatologii Estetycznej dla pulsmedycyny.pl. - Badania wskazują, że wiedza na temat dbania o zęby jest uboga - 60 proc. z Polaków nie ma pojęcia o sposobach szczotkowania zębów. Polska wciąż pozostaje w gronie 15 krajów, w których zachorowalność na choroby dziąseł i zębów jest największa - dodaje Anna Kowalska-Baron.

Dorośli pacjenci wstydzą się pytać, bo mają świadomość, że jako dorośli ludzie powinni wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby.  - Pacjent nie powinien jednak bać się pytać. Z doświadczenia wiem, że po wykonanym przeze mnie profesjonalnym instruktażu higieny jamy ustnej, pacjent opuszcza gabinet zdumiony i oszołomiony podstawową wiedzą na ten temat – opowiada dr Anna Kowalska-Baron.

Więcej: pulsmedycyny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH