PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak nie działa Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą

31-12-2012, 05:15
Jak nie działa Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (foto:sxc.hu)
Jak nie działa Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (foto:sxc.hu)
Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą nieustannie ma problemy z poprawnym funkcjonowaniem alarmuje Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Przez cały grudzień 2012 r. korzystanie z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą było praktycznie niemożliwe. Uruchomienie aplikacji rejestrowej (zalogowanie się do systemu) trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Wykonywanie najprostszych operacji, związanych z rejestrowaniem praktyki zawodowej, trwa co najmniej kilkadziesiąt minut. Okręgowe rady lekarskie nie są w stanie rejestrować więcej niż kilku praktyk dziennie. Takie same problemy występują w przypadku zmian wpisu w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru.

Sytuacja taka powoduje, że dentyści wykonujący zawód w formie praktyki zawodowej mają kłopoty z podpisywaniem umów cywilnoprawnych. Nie sposób też jest zawierać kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Samorząd lekarski zażądał od ministra zdrowia, aby ten podjął działania, które spowodują prawidłowe funkcjonowanie rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Z art. 106 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej wynika, że okręgowe rady lekarskie zobowiązane są do prowadzenia rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (w zakresie praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów). Zgodnie zaś z art. 217 ust. 3 tej ustawy podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek dokonania zmian wpisów w rejestrze do końca grudnia 2012 r. Z tym, że spełnienie tych wymogów okazało się niemożliwe.

Przypomnijmy jednocześnie, że minister zdrowia zgodził się, aby do końca marca 2013 r. można było składać w wersji papierowej nie tylko wnioski o wpis do rejestru, ale także o zmianę wpisu do rejestru i o wykreślenie z rejestru.

Pierwotnie zakładano, że wnioski takie od początku 2013 r. powinny mieć wyłącznie postać elektroniczną i to z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.

NRL od dawna informowała ministra zdrowia, że nie wszyscy lekarze i lekarze dentyści nabędą do końca 2012 r. urządzenia służące do składania podpisu elektronicznego, a skoro tak, to zrezygnowanie z papierowej rejestracji skutkowałoby zablokowaniem z nowym rokiem procesu rejestracji praktyk zawodowych medyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH