PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak mieszkańcy Warszawy dbają o zęby? Stomatologiczna mapa stolicy

informacja prasowa/szaft
12-03-2015, 08:04
Jak mieszkańcy Warszawy dbają o zęby? Stomatologiczna mapa stolicy Autorzy projektu "Lekcja stomatologii" stworzyli stomatologiczną mapę Warszawy
Jak wynika z sondy przeprowadzonej na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii”, blisko 40 proc. warszawiaków odczuwa stres przed wizytą stomatologiczną, a prawie połowie zdarzyło się uniknąć fotela dentystycznego z błahych powodów. Wyniki badania pozwoliły stworzyć stomatologiczną mapę Warszawy.

Mieszkańców Warszawy zapytano, czy boją się dentysty i jak często odwiedzają gabinety stomatologiczne. Sprawdzono także, gdzie leczą się stomatologicznie respondenci biorący udział w sondzie - to pozwoliło na odtworzenie stomatologicznej mapy stolicy.

Okazało się, że osoby leczące się po lewobrzeżnej stronie Warszawy wypadają w stomatologicznym pojedynku nieznacznie lepiej niż mieszkańcy prawej strony Wisły. Osoby z tej części stolicy częściej myją zęby i odwiedzają dentystę. Rzadziej też przyznają się do dentofobii oraz wymyślania błahych powodów, aby uniknąć wizyty w gabinecie stomatologicznym.

PAM Warszawa PTSS 1
 

- Mieszkańcy obu części Warszawy nie powinni mieć z tego tytułu powodów do dumy. Badanie dowiodło, że ponad 50 proc. warszawiaków nie przeprowadza regularnych kontroli uzębienia. Nie są to wyniki godne europejskiej stolicy XXI wieku. Być może status materialny mniej zamożnych mieszkańców powstrzymuje ich przed odwiedzaniem gabinetów stomatologicznych. Należy jednak pamiętać, że najbardziej kosztowne jest leczenie zaniedbanego uzębienia. Profilaktyka kosztuje znacznie mniej, a pozwala uniknąć poważnych chorób oraz wydatków - mówi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent, ekspert ogólnopolskiej kampanii społecznej „Lekcja Stomatologii".

***

"Lekcja stomatologii" to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia" oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. infoDENT24.pl jest jednym z patronów akcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH