Jak działa Światowy Parlament Stomatologiczny

Po pierwsze, w obradach Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI uczestniczą delegaci reprezentujący krajowe organizacje lekarsko-dentystyczne z ponad 150 państw z całego świata, które są członkami FDI. Większość uczestników to lekarze stomatolodzy, ale pewna część delegatów to osoby spoza zawodu, np. prawnicy.
Po drugie, pod względem formalnym Światowy Parlament Stomatologiczny FDI jest podobny do „zwykłych” parlamentów – rządzi się określonymi regulaminami, decyzje podejmowane są w sposób demokratyczny. Oczywiście bywają rozbieżności, zdarza się że zgłoszony przez jeden z komitetów projekt stanowiska nie uzyskuje akceptacji zgromadzenia. Najczęściej jednak udaje się wypracować kompromis, uwzględniający różne potrzeby i ostatecznie decyzje najczęściej są podejmowane niemal jednomyślnie.
Po trzecie, stanowiska przyjmowane przez Parlament FDI nie mają bezpośredniego przełożenia na decyzje polityczne poszczególnych państw. Należy je traktować jako profesjonalny głos ogólnoświatowego środowiska stomatologicznego, kierowany szczególnie do organizacji międzynarodowych, z którymi FDI ściśle współpracuje, takich zwłaszcza jak: Światowa Organizacji Zdrowia, WHO, Światowy Sojusz Zawodów Ochrony Zdrowia (World Health Professionals Alliance, WHPA), Międzynarodowe Stowarzyszenia na rzecz Badań Naukowych w Stomatologii (International Association for Dental Research, IADR) czy Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Po czwarte, podmiotami uprawnionymi do wnoszenia określonych treści na obrady Parlamentu są poszczególne Komitety FDI i tematyczne grupy robocze, które zwykle przygotowują projekty rezolucji i innych dokumentów przyjmowanych przez Parlament. Natomiast propozycje zagadnień, którymi Parlament powinien się zająć, mogą składać nawet poszczególni członkowie samorządu lekarskiego, poprzez naczelne organy tych organizacji.
Po piąte, co do zasady przedstawiciele gospodarza mają taki sam głos, jak inni delegaci, ale w większym stopniu mogą inicjować pewne działania prowadzące np. do przyjęcia określonego dokumentu. Podczas niedawnego Kongresu w Turcji gospodarze zgłosili projekt dokumentu podkreślającego znaczenie zdrowia jamy ustnej i jego bezpośredniego związku ze zdrowiem ogólnym człowieka oraz wzywającego do przyjęcia wspólnego, interdyscyplinarnego podejścia. Dokument ten ma służyć krajowym organizacjom stomatologicznym jako argument w rozmowach z władzami państwowymi. Został on przyjęty pod nazwą „Deklaracja Stambulska”.
Lek. dent. Anna Lella, Komitet Organizacyjny, prezydent-elekt ERO-FD
W ostatnich latach działania i stanowiska Parlamentu FDI w dużym stopniu przyczyniły się do dostrzeżenia, m. in. przez WHO, że choroby niezakaźne takie jak nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca i przewlekłe schorzenia płuc, które są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, mają takie same czynniki ryzyka jak choroby jamy ustnej.
Dr hab. Halina Borgiel-Marek, Komitet Naukowy
Każdej organizacji członkowskiej FDI przysługuje określona liczba miejsc w Parlamencie, wynikająca z konstytucji FDI (w oparciu o liczbę członków organizacji). Polskę podczas obrad w Poznaniu będą reprezentować delegaci z Naczelnej Izby Lekarskiej – trzech przedstawicieli na Zgromadzenie Ogólne FDI z prawem do głosowania i jeden doradca/obserwator, oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego - jeden delegat i jeden obserwator.

CZYTAJ TAKŻE:
-
Warsaw Dental Medica Show spogląda znacząco w stronę higienistek i asystentek stomatologicznych
eduDENT -
Kilka powodów braku pacjentów w twoim gabinecie
bizDENT -
Zęby w tubce?
techDENT -
Śląska Izba Lekarska: radzi jak wystawić e-ZLA na PUE ZUS
lexDENT -
Opieka stomatologiczna coraz bliżej ucznia
newsDENT -
„Biały ząbek”: po 13 zł na każdego przedszkolaka
newsDENT -
Dentobus Centrum Medycznego Corten Medic wyjeżdża w teren
newsDENT -
RP AOTMiT: w maju analiza tylko jednego programu profilaktyki próchnicy
newsDENT
-
Dentysto, zważaj na skalę zamówień leków
lexDENT -
Pacjent z bólem zęba poszukał pomocy u Rzecznika Praw Pacjenta
lexDENT -
NFZ zmienia warunki świadczeń w dentobusach
newsDENT -
Świętokrzyskie: kuriozalne koszty obsługi dentobusu
newsDENT -
Dentobusy widma
newsDENT -
Dentyści na froncie walki z cukrzycą
newsDENT -
Dental Med w programie 500po500
bizDENT -
Medicover: kolejnych 27 gabinetów stomatologicznych w 2018 r.
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Pyskowice, śląskie -
lekarz dentysta
Bergen, Trondheim, zagranica -
lekarz dentysta
Ostrołęka, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wysokie Mazowieckie, podlaskie
KURSY LAST MINUTE
-
Techniki odbudowy zębów u dzieci – od...
Warszawa, mazowieckie -
Diagnostyka RTG w gabinecie...
Białystok, podlaskie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Radiologia szczękowo-twarzowa
Warszawa, cała Polska