• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak bardzo Ministerstwo Zdrowia dba o zęby dzieci

ms
04-05-2018, 09:34
Jak bardzo Ministerstwo Zdrowia dba o zęby dzieci Józefa Szczurek-Żelazko (foto: MZ)
Poseł Konrad Głębocki chciał wiedzieć jaka jest efektywność programów profilaktycznych związanych z promocją zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i jakie działania planuje resort zdrowia w kierunku zwalczania próchnicy? Poseł dostał odpowiedź od Józefy Szczurek-Żelazko, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Oto odpowiedź Józefy Szczurek-Żelazko (po małych skrótach). 

Profilaktyka zdrowotna
Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne zagwarantowane dzieciom i młodzieży obejmują systematyczną kontrolę stanu zdrowia jamy ustnej, profesjonalną profilaktykę próchnicy zębów mlecznych i stałych (w tym lakierowanie i lakowanie), a w przypadku uczniów szkół podstawowych (klasy I-VI) - dodatkowo, prowadzoną w szkole, grupową profilaktykę fluorkową metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi.

Edukacja zdrowotna w zakresie zdrowia jamy ustnej jest składową profilaktycznego badania stomatologicznego i jest również prowadzona wśród uczniów w szkołach przez pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania albo higienistki szkolne.

Informacja o świadczeniach stomatologicznych udzielanych dzieciom
Przykładem podejmowanych przez ministra zdrowia powszechnych działań edukacyjnych jest udostępnienie na stronie  MZ informacji o świadczeniach stomatologicznych udzielanych dzieciom, rekomendacji o szczotkowaniu zębów przez dzieci w przedszkolu oraz o indywidualnej profilaktyce fluorkowej próchnicy zębów dzieci i młodzieży.

200 tys. broszur
W 2017 r. z budżetu ministra zdrowia sfinansowano, wydanie w liczbie 200 tys. egz. broszury „Jak uchronić dziecko przed próchnicą”, która za pośrednictwem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest przekazywana rodzicom i opiekunom dzieci i młodzieży.

Program: „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej”
Promocja zdrowia jamy ustnej i edukacja zdrowotna stanowi moduł programu polityki zdrowotnej „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej”.

W trakcie realizacji tego programu w latach 2015 - 2017 podczas badań stomatologicznych były promowane zachowania prozdrowotne w zakresie zdrowia jamy ustnej, w tym zachęcanie do wizyt kontrolnych u dentysty oraz bezpośredniej edukacji badanych dzieci o zasadach utrzymania higieny jamy ustnej i właściwego odżywiania w aspekcie zapobiegania próchnicy zębów.

Programy polityki zdrowotnej finansowane przez samorząd
Jednostki samorządu terytorialnego opracowujące, wdrażające, realizujące i finansujące programy polityki zdrowotnej mają obowiązek przekazania projektów tych programów do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w celu zaopiniowania. Minister zdrowia nie monitoruje efektywności tych programów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH