• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak bardzo cenna jest Konferencja Okrągłego Stołu Nałęczów – Warszawa

ms
25-04-2017, 09:02
Jak bardzo cenna jest Konferencja Okrągłego Stołu Nałęczów – Warszawa Maciej Hamankiewicz, prezes NRL (foto: Fotolia/PTWP)
Determinacja jest chyba najlepszym określeniem opisującym działania Naczelnej Izby Lekarskiej zmierzające do utrzymania Konferencji Okrągłego Stołu Nałęczów – Warszawa. Warto było podjąć taki wysiłek? – infoDENT24.pl z takim pytaniem zwrócił się do Macieja Hamankiewicza, prezesa NRL.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL: Konferencje Okrągłego Stołu w Nałęczowie od lat współorganizowaliśmy. Natomiast po wycofaniu się z czynnego życia zawodowego, a więc i z pracy na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie profesor Teresy Bachanek, która przez wiele lat była dobrym duchem spotkań w Nałęczowie, wytworzyła się próżnia, którą należało wypełnić wartościową treścią.

Próżnia została wypełniona. Faktem jest, że Konferencję Okrągłego Stołu nie tylko utrzymano w dotychczasowej formule, ale i nieco poszerzono, ale oto pierwsza żywsza reakcja dużej części uczestników spotkania wyzwolona została sugestią realizowania nie tylko tegorocznej, ale także kolejnych debat w Warszawie i nie była to aprobata. Głos za powrotem obrad do Nałęczowa wywołał z kolei niemal entuzjazm.
Vox populi, vox Dei. Nikt nie będzie umierał za Warszawę, jakkolwiek by to zabrzmiało. Nie miejsce jest najważniejsze, chociaż stolica ma niewątpliwe plusy. Należy do nich obecność w trakcie Konferencji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Łukasza Szumowskiego. Obu zdecydowanie łatwiej było wygospodarować czas na spotkanie z lekarzami dentystami w Warszawie niż zaplanować w tym samym czasie podróż do Nałęczowa. A to przecież ich właśnie chcemy zainteresować ustaleniami Okrągłego Stołu, najskuteczniejszą formą dialogu są bezpośrednie rozmowy, a te łatwiej przeprowadzić w stolicy.

Podnoszona kwestia specyficznej atmosfery w Nałęczowie, chociaż ważna, nie jest strategicznym elementem wartościowej debaty.  

Poza tym pamiętajmy i o tym, że konferencje, jak ta Okrągłego Stołu - to wymierne nakłady finansowe, nie da się zorganizować tego typu spotkań bez uwzględnienia także i tego aspektu sprawy. Organizatorzy przyszłych debat w Nałęczowie muszą i o tym aspekcie pamiętać.

W takich okolicznościach należałoby zadać pytanie czy tradycja jest najważniejszą wartością, przesądzającą o konieczności organizowania Konferencji Okrągłego Stołu
Zdecydowanie będę bronił tezy o potrzebie kontynuowania spotkań w formule wypracowanej w Nałęczowie. Co więcej, formułę tę należałoby wykorzystać nie tylko w obszarze zainteresowania lekarzy dentystów. Podobna idea sprawdziłaby się z pewnością w ramach debat dotyczących na przykład niezabiegowych dziedzin medycyny.

Problemów do dyskusji niestety nie ubywa. Uważam, że warto byłoby chociażby wypracować jasne stanowisko dotyczące tego w jakim zakresie i w jakim ujęciu zagadnienia stomatologiczne należałoby uwzględniać w procesie kształcenia lekarzy. Dotychczas sprawa ta traktowana była bez należytej uwagi, a przecież lekarze powinni nie tylko posiąść przydatną wiedzę z zakresu stomatologii, ale i sprawnie posiłkować się nią w trakcie wykonywania zawodu. Oczywiście nie chodzi o studiowanie specjalistycznych technik, ale o świadomość, dzięki której pozytywnie można by wpływać na ogólny stan zdrowia człowieka. W rezultacie leczenie stałoby się bardziej efektywne. To ważne dla lekarzy, ale przede wszystkim byłoby korzystne dla pacjentów.

Z pewnością nie powinniśmy wycofywać się z organizowania Okrągłego Stołu. To wartościowa inicjatywa, pożyteczna nie tylko dla uczestników Konferencji, niezależnie od tego czy przyjeżdżaliby na nią do Warszawy, czy do Nałęczowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Maciej Hamankiewicz   NRL   Teresa Bachanek  

POLECAMY W SERWISACH