PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jachty izb lekarskich za składki lekarzy i lekarzy dentystów?

ms
24-05-2016, 07:42
Jachty izb lekarskich za składki lekarzy i lekarzy dentystów? Pieniądze lekarzy i lekarzy dentystów na zakup jachtów? (foto: pixabay)
- Czy izby lekarskie dysponują, jako swoją własnością, kilkoma jachtami o znacznej wartości, jeśli tak - to byłby przejaw niegospodarności z ich strony – pyta w interpelacji grupa posłów: Jarosław Sachajko, Jakub Kulesza, Paweł Skutecki, Jerzy Kozłowski. Trudnych pytań, skierowanych do ministra zdrowia jest więcej.

Grupa posłów chce wiedzieć:
1) Na jakie cele przeznaczane są składki
jakie pobiera od swoich członków Naczelna Izba Lekarska?
- Według przedstawicieli środowisk medycznych opłaty na rzecz izb lekarskich są nieadekwatne do podejmowanych przez izby lekarskie działań i zleconych im zadań. Dodatkowo przeznaczane są na cele w żaden sposób nie związane z ich działalnością statutową - relacjonują posłowie.

2) Co wchodzi w skład majątku Naczelnej Izby Lekarskiej?

3) Czy Izby Lekarskie są właścicielami kilku jachtów o znacznej wartości? Jeżeli tak, to jakie są źródła finansowania zakupu tych jachtów, na czyj użytek zostały zakupione oraz jaki mają wpływ na polepszenie sytuacji służby zdrowia w Polsce?

Z informacji jakie docierają do posłów, izby lekarskie dysponują jako swoją własnością, kilkoma jachtami o znacznej wartości co stanowi przejaw niegospodarności z ich strony.

4) Jaki organ sprawuje nadzór nad gospodarnością w zakresie finansów Naczelnej Izby Lekarskiej oraz izb lekarskich?

5) Na jaki cel została przeznaczona dotacja w kwocie 16 mln zł, którą otrzymała Naczelna Izba Lekarska z Ministerstwa Zdrowia?
Posłowie piszą: Według informacji jakie pojawiają się w mediach, Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dotację w wysokości 16 mln zł na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej, podczas gdy w ubiegłych latach Izba otrzymywała ok. 2,7 mln zł rocznie. Pojawiły się również podejrzenia dotyczące nieprawidłowości przy przeprowadzaniu konkursu na wykonawcę i architekta inwestycji polegającej na remoncie siedziby NIL.

6) W oparciu o jaką podstawę prawną oraz według jakich zasad został wyłoniony wykonawca i architekt odpowiedzialny za remont budynku siedziby Naczelnej Izby Lekarskiej?

Posłowie zwrócili się do ministra zdrowia z prośbą o przeanalizowanie zagadnienia związanego z wysokością opłat członkowskich pobieranych od lekarzy na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej.

infoDENT24.pl dowiaduje się, że informacja w tej sprawie, sygnowana przez NRL, trafi na biurko ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
składka członkowska NRL   NRL  

POLECAMY W SERWISACH