PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

IX konferencja: Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci - znacząca rola także dentystów

ms
09-04-2016, 12:27
IX konferencja: Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci - znacząca rola także dentystów Maciej Michalak podczas IX Ogólnopolskiej konferencji „Ostrożnie - dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci”
W Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 8 kwietnia odbyła się IX Ogólnopolska konferencja „Ostrożnie - dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci”. O roli lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci opowiadał Maciej Michalak współautor publikacji poświęconej temu właśnie tematowi.

Maciej Michalak, sam będący lekarzem dentystą, przekonuje, iż czy ktoś tego chce, czy nie – stomatolog znajduje się na pierwszej linii frontu, na którym bywa, że na niebezpieczeństwo wystawiane jest dobro niepełnoletnich pacjentów. Zgoda, że to front dość specyficzny. Wielu może go nie dostrzegać, wielu może uważać, że nie powinni brać udziału w identyfikowaniu i pacyfikacji zła. Co do pacyfikacji, pełna zgoda, zaś co do zaniechania identyfikacji problemu - musimy powiedzieć nie.

Każdy lekarz każdy lekarza dentysta ma wpisany w zawód ważny obowiązek, a mianowicie reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci. Bez jasnych wskazówek obrazujących symptomy zła i bez scenariusza postępowania - w momencie wykrycia niepokojących zjawisk, trudno będzie stomatologom profesjonalnie reagować na przemoc. Książka „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci” tę lukę – mam nadzieję, że skutecznie – wypełnia.

W wielu krajach w Europie i na świecie opracowano już procedury, które pomagają stomatologom zareagować właściwie, w sytuacji gdy dziecku dzieje się krzywda. Takie wytyczne są niezbędne, ponieważ strach przed reakcją jest naturalny. Brak znajomości problemu, obawa przed błędną diagnozą, lęk o własne bezpieczeństwo — to najczęstsze przyczyny braku powszechnego zaangażowania lekarzy, asystentek czy higienistek w problem przemocy i zaniedbania wśród dzieci. I choć rzeczywistość opieki medycznej w Polsce jest zgoła odmienna od tej funkcjonującej w Szwecji czy Norwegii, to w tym przypadku, nie można pozostać obojętnym.

IX Ogólnopolska konferencja „Ostrożnie - dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci” to największe ogólnokrajowe wydarzenie poświęcone w całości profilaktyce przemocy wobec niemowląt i małych dzieci – do 6. roku życia. Organizatorami konferencji są Fundacja Dzieci Niczyje, Prezydent m. st. Warszawy oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wydarzenie, w którym udział był bezpłatny, sfinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Veluxa, Funduszy Norweskich, ambasady Królestwa Niderlandów oraz SHOM Warsaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH