PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Intrygujące pytania o szkolne gabinety dentystyczne

ms
08-11-2017, 07:57
Intrygujące pytania o szkolne gabinety dentystyczne Posłanka Joanna Mucha (foto: pixabay)
Bulwersującą sprawą zajęła się posłanka Joanna Mucha. Twierdzi ona, że w związku z niekorzystnymi warunkami przyznawania kontraktów NFZ Szkoła Podstawowa nr 50 w Lublinie (ul. Roztocze 14) straciła szkolny gabinet stomatologiczny.

Szkoła, w której od 12 lat funkcjonował gabinet stomatologiczny, uczy się 1250 uczniów.

Posłanka przypomina, że Ministerstwo Zdrowia nie realizuje zasady, według której w każdej szkole byłby lekarz i lekarz dentysta. MZ jako powód takiej decyzji wskazuje koszty, które w przypadku takiego rozwiązania, wyniosłyby ok. 7 mld zł.

Dlatego gabinety lekarskie i stomatologiczne mają być utrzymywane tylko w miejscach, w których finansować będzie je samorząd.

- Jestem niezwykle dumna, że Lublin i województwo lubelskie w raporcie Najwyższej Izby Kontroli zostały docenione w aspekcie liczby działających gabinetów stomatologicznych w szkołach. Spośród 650 gabinetów działających w całej Polsce w roku szkolnym 2016/2017, aż 162 gabinety działały w województwie lubelskim. W samym Lublinie funkcjonowało 68 gabinetów szkolnych. Jest to efekt długotrwałej ścisłej współpracy samorządu województwa i poszczególnych miast z parlamentarzystami - cieszyła się posłanka.

- Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz informował mnie o powołanym  zespole do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci, w którym uczestniczą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej – informowała Joanna Mucha.

- Rok później sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko stwierdziła, że projekty dotyczące "ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym - są w fazie wstępnej". Za pośrednictwem mediów jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości informował, że planowane jest uruchomienie zupełnie innego źródła finansowania gabinetów stomatologicznych znajdujących się na terenie szkół. Niestety te informacje również nie pokrywają się z rzeczywistymi działaniami. Aktualnie prasa podaje informację o zakupie tzw. dentobusów, które miałyby jeździć pomiędzy szkołami, aby leczyć zęby uczniom - relacjonuje posłanka.

W takiej sytuacji Joanna Mucha kieruje kolejne pytania do ministra zdrowia (oczywiście sytuacja jest dynamiczna, więc na szereg pytań są odpowiedzi, informacje te podawał już infoDENT24.pl):

1) Czy Ministerstwo Zdrowia nadal planuje utworzyć szkolne gabinety stomatologiczne w każdej szkole zgodnie z zapowiedziami premier w expose?

2) Czy liczba szkolnych gabinetów stomatologicznych w roku szkolnym 2017/2018 wzrosła, spadała czy utrzymała się na takim samym poziomie jak w roku szkolnym 2016/2017? Proszę o przedstawienie danych liczbowych dotyczących wskazanych lat w poszczególnych województwach.

3) Czy nadal jest planowane stworzenie "innego niż NFZ źródła finansowania" szkolnych gabinetów stomatologicznych?

4) Czy "ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym" nadal jest w "fazie wstępnej"? Czy są już znane jej założenia?

SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH