PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Inowrocław: nocna opieka stomatologiczna nikt jej nie chce, oprócz pacjentów

miro
03-04-2014, 08:08
Inowrocław: nocna opieka stomatologiczna nikt jej nie chce, oprócz pacjentów Inowrocław: nocna opieka stomatologiczna nikt jej nie chce, oprócz pacjentów (źródło: Google Maps)
Są dwie możliwości zapewnienia mieszkańcom bezpłatnego dostępu do lekarza dentysty w porze nocnej: na podstawie kontraktu z NFZ lub w oparciu pieniądze z samorządowej kasy. Oba sposoby w Inowrocławiu się nie sprawdziły.

Andrzej Kieraj radny Inowrocławia zarzucił władzom miasta, że te nie dbają o zapewnienie mieszkańcom bezpłatnej nocnej pomocy stomatologicznej, bo takowej nie ma.
Dlaczego? NFZ tłumaczy, że pieniądze były, ale się skończyły. Te przeznaczone na lata 2011 - 2013 rozdysponowane zostały już w 2010 roku. Publiczny płatnik nie przewidział konkursów uzupełniających.

Władze miasta utrzymują, że nie są zobligowane do zapewnienia mieszkańcom nocnej pomocy stomatologicznej. Czynione próby nie były udane. Do 2008 r. jeden z niepublicznych zakładów udzielał takiej pomocy. Nie trwało to zbyt długo.

Bilans strat i zysków nie wypadł pomyślnie dla świadczeniodawcy. Po stronie kosztów, oprócz konieczności opłacania lekarzy dentystów i asystentek stomatologicznych, wynajęcia gabinetu, znalazły się także wydatki na ochronę, gdyż w trakcie nocnych dyżurów z reguły trafiają się, mówiąc najdelikatniej pacjenci wybitnie roszczeniowi, a dokładniej pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Nie to były jednak kwestie zasadnicze. Okazało się bowiem, że nocna pomoc stomatologiczna powszechnie traktowana była przez pacjentów jako okazja do darmowego podreperowania stanu uzębienia, bez konieczności czekania miesiącami na wizytę u dentysty. W trakcie dyżurów do przychodni zgłaszało się po kilkudziesięciu pacjentów, spośród nich zaledwie dwóch - trzech wymagało natychmiastowej pomocy stomatologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   nocna opieka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH