• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ilu dentystów leczy dzieci

ms
09-12-2016, 10:53
Ilu dentystów leczy dzieci Stomatologia dziecięca (foto: pixabay)
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zaprezentował statystykę dotyczącą liczby lekarzy dentystów leczących dzieci.

Według ostatnich danych z 29 września 2016 r., obejmujących 2015 r., świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci realizowane były przez 14 608 lekarzy dentystów, w ramach 9117 umów, zawartych na dwa zakresy świadczeń:
- świadczenia ogólnostomatologiczne: 7143 umowy realizowane przez 11 682 lekarzy dentystów,
- świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci – 1974 umowy realizowane przez 2 926 lekarzy dentystów.

Minister zdrowia poinformował jednocześnie, że zapobieganie próchnicy u dzieci i młodzieży opiera się również na działaniach, zmierzających do podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństwa, które można osiągnąć m.in. za pomocą edukowania rodziców.

Nauka rodziców odbywa się poprzez:
- Edukację zdrowotną kobiet ciężarnych i matek małych dzieci - minister zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej, sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. z 2012 r. poz. 1100). W rozporządzeniu tym ujęte zostały działania edukacyjne wobec kobiety ciężarnej m.in. w zakresie zdrowia jamy ustnej, a wśród zalecanych badań diagnostycznych i konsultacyjnych wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, znajduje się badanie stomatologiczne.
- Działania edukacyjne w zakresie zdrowia jamy ustnej, skierowane do matek małych dzieci, zostały uwzględnione w wykazie świadczeń gwarantowanych pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, sprawowanych podczas wizyt patronażowych (rozporządzenie ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – Dz. U. z 2016 r., poz. 86).
- Poza działaniami wynikającymi z rozporządzeń ministra zdrowia, od listopada 2014 r. rozpoczęto realizację programu edukacyjnego ukierunkowanego na wdrożenie i utrwalenie nawyku szczotkowania zębów pastą z fluorem u dzieci w wieku przedszkolnym. Był on finansowany w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH