PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Hura, Polacy coraz częściej chodzą do dentysty

ms
04-08-2016, 11:17
Hura, Polacy coraz częściej chodzą do dentysty Polacy częściej odwiedzają dentystę (foto: pixabay)
Dbałość Polaków o zęby poprawia się. Z usług dentystów co najmniej raz w roku korzysta 20,4 mln osób w wieku od dwóch lat (ponad 55 proc. populacji). W 2009 r. wskaźnik ten wynosił 44 proc. – podał GUS.

Opublikowany w połowie 2016 r. raport GUS powstał na podstawie analizy stanu zdrowia Polaków w świetle Europejskiego. Ankietowego Badania Zdrowia EHIS 2014 r.

Mieszkańcy miast lepiej wypadają w tej statystyce niż osoby zamieszkujące wsie. 60 proc. tych pierwszych wizytuje dentystę nie rzadziej niż raz na rok. Na wsiach wskaźnik ten jest niemal o 20 proc. niższy.

Co trzeci mieszkaniec Polski był u dentysty minimum raz w ciągu ostatniego półrocza, a więc zgodnie z zaleceniami dentystów. Do stomatologów częściej chodziły kobiety niż mężczyźni (o blisko 8 proc. więcej).

Jest także ciemna strona tej statystyki, 3 proc. mieszkańców Polski nigdy nie odwiedziło gabinetu stomatologicznego. Autorzy analizy uspokajają jednak, iż odsetek ten tworzą w większości najmłodsze dzieci, pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia, a więc istnieje duża szansa, że te zaległości będą mogły jeszcze nadrobić.

Najczęściej do dentystów zgłaszają się dzieci w wieku od 10 do 14 lat (56 proc. przynajmniej raz na pół roku i 25 proc. nie rzadziej niż raz na rok). Najrzadziej z usług stomatologicznych korzystają osoby w podeszłym wieku, 70-letnie lub starsze (15 proc. co pół roku i 12 proc. co rok).

70 proc. dzieci w wieku 2-14 lat było u dentysty lub ortodonty w ciągu 12 miesięcy, a połowa wszystkich dzieci w okresie 6 miesięcy przed badaniem EHIS. 12,5 proc. dzieci odwiedziło dentystę około roku przed badaniem EHIS, a trochę częściej niż co piąte nigdy nie było u stomatologa. Najrzadziej chodziły do dentysty dzieci 2-4-letnie, najczęściej zaś te z najstarszej grupy wiekowej.

W okresie 12 miesięcy przed wizytą ankietera dentystę lub ortodontę odwiedziło 73 proc. dzieci mieszkających w miastach i 68 proc. mieszkających na wsi. W 2009 r. różnica ta była bardziej znacząca i wyniosła odpowiednio 60 i 51 proc.

Osoby lepiej wykształcone bardziej dbają o zęby. Co czwarta osoba z wykształceniem wyższym nie była u dentysty w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a wśród osób z wykształceniem co najwyżej podstawowym - co najmniej 2/3.

Stosunkowo rzadziej z usług lekarza dentysty korzystały osoby z województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego – mniej niż 50 proc. mieszkańców powyżej drugiego roku życia leczyło się u dentysty w ciągu ostatniego roku. Najczęściej dentystę odwiedzali natomiast mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego – co najmniej 57 proc.

Rodzice stosunkowo rzadko podawali brak pieniędzy jako powód opóźnienia w dostępie do opieki zdrowotnej dla swoich dzieci. Problem ten dotyczył głównie opieki dentystycznej – nie stać było na nią rodziców blisko co dziesiątego potrzebującego dziecka w województwie wielkopolskim i prawie co dwunastego - w dolnośląskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH