• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Higiena jamy ustnej u dzieci i młodzieży: zalecenia ACFF

ms
09-11-2015, 07:04
Higiena jamy ustnej u dzieci i młodzieży: zalecenia ACFF ACFF o higienie jamy ustnej u dzieci i młodzieży (foto: pixabay)
Zalecenia ekspertów ACFF w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych powinni przestudiować lekarze dentyści. Część ze wskazań dotyczy ich bezpośrednio.

Autorki opracowania przypominają lekarzom dentystom m.in., że pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa powinna się odbyć według standardów światowych 6 miesięcy po wyrznięciu pierwszego zęba mlecznego, ale nie późnej niż w 12. miesiącu życia. Celem takiej wizyty jest analiza czynników ryzyka zachorowania dziecka na próchnicę oraz ustalenie planu postępowania profilaktyczno - leczniczego.

Ginekolodzy, zwłaszcza podczas badania kobiety w III trymestrze ciąży, powinni jej zwrócić uwagę na konieczność odwiedzenia stomatologa z dzieckiem w ciągu kilku miesięcy po jego urodzeniu. Podobnie pediatrzy, w czasie okresowych badań niemowlęcia, oprócz zainteresowania się jamą ustną dziecka, powinni również zachęcić rodzica do wizyty z nim u stomatologa dziecięcego, w celu wykonania rutynowego badania w ramach kompleksowej opieki nad dzieckiem. Wtedy stomatolog właściwie ukierunkuje matkę jak postępować i jak często się zgłaszać, aby zapobiec wystąpieniu próchnicy.

Przedstawiamy w całości opracowanie autorstwa: Joanny Szczepańskiej, Aleksandry Hilt, Małgorzaty Daszkowskiej, Grażyny Marczuk-Kolady

Opracowanie to jest częścią najnowszych zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej u dzieci i młodzieży oraz u dzieci obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, a także profilaktyki próchnicy u kobiet w ciąży. Zalecenia opracowane zostały przez ekspertów Polskiego Oddziału ACFF (Alliance for a Cavity Free Future) z myślą o kobietach w ciąży, rodzicach dzieci i młodzieży, jak i ich lekarzach stomatologach. 

Zalecenia ACFF dotyczą także obszarów: 
Opieka stomatologiczna nad dziećmi chorymi: porady dla dentystów
Profilaktyka próchnicy u ciężarnych: zalecenia ACFF dla dentystów
Higiena jamy ustnej u dzieci i młodzieży
Higiena jamy ustnej chorych dzieci

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH