• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gorzej i gorzej z próchnicą u dzieci

smn
10-11-2016, 10:29
Gorzej i gorzej z próchnicą u dzieci Nie widać pomysłu na rozwiązanie problemu próchnicy dzieci (fot. pixabay)
Próchnicę ma co drugi trzylatek i aż 80 proc. 12-latków. Tylko szybkie rozwiązanie problemu uchroni te dzieci w przyszłości od zasilenia rzeszy bezzębnych.

Obecnie 4 proc. Polaków między 35. a 44. rokiem życia jest całkowicie bezzębnych. Wśród starszych jest ich dużo więcej, informuje Gazeta Wyborcza.

Choć Polacy o zęby kiepsko dbają, to także ci którzy dzielą pieniądze na ochronę zdrowia ponoszą odpowiedzialność za tę sytuację.

W 2010 r. NFZ wydał na całe leczenie 55 mld zł, z czego na stomatologię ponad 1,8 mld zł. W tym roku budżet na leczenie jest aż o 15 mld zł większy, ale finansowanie stomatologii zmniejszyło się o kilkadziesiąt milionów. Jednak problemem są nie tylko pieniądze, a właściwie ich brak. Na przykład śląski oddział NFZ zaledwie 1 proc. kwot wydawanych na stomatologię przeznacza na kontrakty dla dentystów zajmujących się dziećmi. Na domiar złego pieniądze te nie są w pełni wykorzystywane, w 2015 r. zaledwie w  85 proc. Brakuje stomatologów, którzy chcieliby podpisać kontrakt na leczenie dzieci, mimo podniesienia stawek, podaje Gazeta Wyborcza.

Na razie impas.  W NFZ uważają, że problem z dostępem do stomatologów dziecięcych jest wydumany, dentyści unikają dzieci bo to trudny pacjent, szczerbatych Polaków przybywa, a dobrego pomysłu na rozwiązanie problemu brak.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH