PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gminy Tuchów i Wierzchosławice mają program walki z próchnicą

js
24-11-2015, 08:05
Gminy Tuchów i Wierzchosławice mają program walki z próchnicą Program profilaktyczny przynosi rezultaty (foto: pixabay)
Fakt taki nie jest ewenementem, wiele gmin ma podobne programy. Z tym jednak, że w tym przypadku są już efekty podjętych działań.

Dentyści z Centrum Zdrowia Tuchów działania, wykonywane w ramach programu profilaktycznego, prowadzili w Ciężkowicach, Jastrzębi i Bruśniku. - Odnoszą one bardzo dobre efekty, stan ząbków dzieci jest coraz lepszy – ocenia  lek. dent. Barbra Udała.

Skoro są pożądane rezultaty, władze gmin Tuchów i Wierzchosławice postanowiły o terytorialnym rozszerzeniu programu . Teraz także dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gmin Tuchów i Wierzchosławice  będą miały okazję skorzystać z bezpłatnego przeglądu dentystycznego.  Zgodę na przeprowadzenie badania muszą jednak wcześniej podpisać rodzice dzieci. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ coraz częściej zdają sobie oni sprawę z tego, jak ważne dla dzieci są zdrowe zęby, gwarantujące piękny uśmiech i dobre samopoczucie.

W ramach programu wykonywane będzie także lakierowanie zębów. Elementem programu wali z próchnicą jest także edukacja prozdrowotna. Lekarze dentyści podczas wizyt uczniów w gabinetach będą zachęcać uczniów do dbałości o higienę jamy ustnej, m.in. propagować dobre nawyki mycia zębów po posiłkach, a przynajmniej dwa razy dziennie. 

Program powinien wpłynąć również na edukację rodziców dzieci. - Warto podkreślić, że to oni w głównej mierze odpowiedzialni są za stan zdrowia zębów dzieci i do nich w praktyce należy egzekwowanie codziennych zabiegów higienicznych – przypomina Magdalena Gębica, kierująca pracą przychodni Centrum Zdrowia Tuchów. Ważne jest też, aby szczególnie najmłodsi pacjenci oswoili się z wizytą w gabinecie stomatologicznym i doszli do przekonania, że nie musi ona powodować stresu oraz bólu.

Więcej: czt.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH