PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gmina Wolin przebada uzębienie wszystkich dzieci

18-07-2013, 00:01
Gmina Wolin przebada uzębienie wszystkich dzieci (foto: sxc.hu)
Gmina Wolin przebada uzębienie wszystkich dzieci (foto: sxc.hu)
Rada Miejska w Wolinie zadecydowała o sfinansowaniu programu mającego na celu przebadanie uzębienia wszystkich dzieci szkolnych zamieszkałych na terenie gminy. Inauguracja została dokonana w końcu roku szkolnego. Wówczas to z usług lekarzy dentystów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie skorzystały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie. Okazało się niestety, że aż 90 proc. przebadanych dzieci wymaga interwencji ze strony lekarzy dentystów.

Zasadnicza część projektu zostanie  zrealizowana dopiero we wrześniu 2013 r.

Gmina Wolin sfinansuje koszt dojazdu specjalistów z PUM w Szczecinie. To oni wstępnie sprawdzą uzębienie dzieci i ocenią, które z nich wymagają natychmiastowej pomocy stomatologicznej lub ortodontycznej. Dzieci zakwalifikowane do leczenia zostaną w ramach wyasygnowanych pieniędzy przewiezione do Wydziału Stomatologii Dziecięcej PUM w Szczecinie. Tam też wykonany będzie pierwszy zabieg stomatologiczny.

Nie koniec na tym. Jak wiadomo z reguły leczenie nie kończy się podczas pierwszej bytności w gabinecie stomatologicznym, dlatego za dojazd na kolejne wizyty w Wydziale Stomatologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zapłacić powinni już opiekunowie, nie tylko za dojazd. Rodzice pokrywają także koszt materiałów użytych do leczenia. Nie są one jednak wygórowane, gdyż plomba zwykła wyceniona została na ok. 20 zł, chemoutwardzalna jest dwukrotnie droższa.

Czy specjalistom z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pozostanie tylko, albo aż satysfakcja ze zrealizowanego przedsięwzięcia mającego na celu poprawę stanu uzębienia dzieci szkolnych? Nie tylko, gdyż zebrany materiał posłuży do opracowania naukowego, którego tytuł brzmi: Analiza wpływu wybranych czynników środowiskowych, klinicznych i genetycznych na stan uzębienia dzieci w woj. zachodniopomorskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH