PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

GIS ostrzega przed wybielaczami zębów

GIS/szaft
28-02-2014, 07:48
GIS ostrzega przed wybielaczami zębów GIS ostrzega przed wybielaczami zębów (Fot. PTWP)
Wyroby przeznaczone do wybielania zębów, zawierające w składzie 0.1% – 6% nadtlenku wodoru, nie powinny być sprzedawane w ogólnodostępny dla konsumentów sposób – zwraca uwagę Marek Posobkiewicz (na zdjęciu), p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego. Jednocześnie przypomina, że wszystkie zabiegi wybielania zębów powinny być dokonywane po konsultacji z lekarzem stomatologiem.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że wyroby przeznaczone do wybielania zębów są produktami kosmetycznymi, w stosunku do których obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. Substancją czynną stosowaną w tych wyrobach jest nadtlenek wodoru lub związki go uwalniające, a ww. rozporządzenie wprowadza ograniczenia odnośnie stosowania omawianych substancji w wyrobach do wybielania zębów.

Nadtlenek wodoru i związki go uwalniające ujęte są w lp. 12 załącznika nr 2 do rozporządzenia nr 1223/2009 - stanowiącego listę substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach, co oznacza, że substancje takie mogą być stosowane w kosmetykach jedynie z zachowaniem określonych wymagań.

Dwie grupy produktów do wybielania 

GIS przypomina, iż wyroby do wybielania zębów podzielono na dwie grupy. Produkty zawierające do 0.1% nadtlenku wodoru - dostępne dla konsumentów bez ograniczeń i wymagające specjalnego znakowania.

Druga grupa produktów obejmuje wyroby o stężeniu nadtlenku wodoru 0.1%-6%. Dla tej grupy, mając na uwadze ochronę zdrowia konsumentów przyjęto ograniczenia wiekowe odnośnie stosowania takich wyrobów - nie można ich stosować u osób w wieku poniżej 18 lat oraz ograniczenia w dostępności dla konsumentów - wyroby mogą być sprzedawane wyłącznie lekarzom dentystom.

W każdym cyklu wybielania pierwsze zastosowanie ma być przeprowadzane przez lekarza dentystę. Następnie kosmetyk mógłby być przekazany konsumentowi do dalszego stosowania. Wprowadzono również specjalne wymagania w zakresie znakowania zawierające m.in. stosowne ostrzeżenia.

- Sprzedaż wyrobów do wybielania zębów, zwierających w składzie ponad 6% nadtlenku wodoru oraz sprzedaż wyrobów do wybielania zębów, zwierających nadtlenek wodoru w ilościach 0.1%-6% w sposób niezgodny z ograniczeniami stanowi naruszenie przepisów w zakresie produktów kosmetycznych - ostrzega Marek Posobkiewicz.

W jego opinii wyroby przeznaczone do wybielania zębów zawierające w składzie 0.1% - 6% nadtlenku wodoru nie powinny być sprzedawane w ogólnodostępny dla konsumentów sposób.

Wybielanie tylko u dentysty 

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega także przed zakupem tego typu wyrobów - tzw. systemy nakładkowe czy paski do wybielania zębów - w internecie - np. poprzez serwisy aukcyjne.

Marek Posobkiewicz zwraca uwagę na czujność podczas indywidualnego przeprowadzania zabiegów wybielania zębów preparatami zawierającymi powyżej 0.1% (do 6%) nadtlenku wodoru.

- Zabiegi wybielania zębów powinny być dokonywane po konsultacji z lekarzem stomatologiem, który po dokonaniu oceny stanu zębów oraz jamy ustnej, przeprowadzi pierwszy zabieg, a następnie ewentualnie do dalszego stosowania preparat będzie mógł być przekazany/sprzedany konsumentowi - uważa Główny Inspektor Sanitarny.

POLECAMY W SERWISACH