PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gerhard Seeberger: Zapomnijmy o filozofii drill-and-fill

20-03-2013, 00:19
Gerhard Seeberger: Zapomnijmy o filozofii drill-and-fill
Gerhard Seeberger: Zapomnijmy o filozofii drill-and-fill
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej nie jest dla dentystów dniem wolnym od pracy. Szkoda jednak, aby ten dzień nie skłonił chociaż do krótkiej refleksji nad pracą, próby odpowiedzenia na pytanie co właściwie wymaga się ode mnie jako europejskiego dentysty?

O priorytetach dotyczących zdrowia jamy ustnej i roli dentystów w tym zakresie, rozmawiamy z dr. Gerhardem Konradem Seebergerem prezydentem European Regional Organization FDI (ERO-FDI), sekretarzem World Dental Federation FDI.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Od 2013 r Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzić będziemy w marcu, a nie jak do tej pory we wrześniu. Dlaczego?

Gerhard Seeberger: Faktycznie, od 2007 roku ŚDZJU świętowaliśmy 12 września. O zmianie daty zadecydowały wyłącznie kwestie organizacyjne. W tym samym czasie, już od wielu lat odbywa się także Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. To wydarzenie, które wymaga wielu przygotowań. Nakładanie się imprez sprawiało, że w niektórych krajach ŚDZJU przechodził bez echa. Postanowiliśmy to zmienić. Nowa data nie jest jednak zupełnie przypadkowa. 20 marca wziął się od 20 zębów, które mają dzieci w pełnym uzębieniu mlecznym, a właśnie maluchom głównie poświęcamy każdą edycję Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

infoDENT24.pl: Co zdaniem ERO-FDI jest priorytetem w zakresie zdrowia jamy ustnej na najbliższe lata?

Gerhard Seeberger: Bez wątpienia są to profilaktyka stomatologiczna oraz promocja zdrowia jamy ustnej. Promocja zachowań prozdrowotnych to najprostsza metoda wpływająca na poprawę stanu zdrowia. Określono to między innymi w Europejskim Raporcie Zdrowia (European Health Report) przedstawionym w 2012 r. przez WHO.

Natomiast zadaniem prewencji, zarówno pierwotnej jak i wtórnej, jest poprawa dostępu do opieki dentystycznej . To bardzo istotne w obliczu kryzysu gospodarczego, który dotyka Europe. Pośrednio przyczynia się on do wzrostu powstawania próchnicy. W końcu coraz biedniejsze społeczeństwo zaczyna zmianę swoich nawyków prozdrowotnych właśnie od zaniedbania zębów.

Nie wolno także zapominać o roli specjalistów z innych dziedzin medycyny, bez nich walka o zdrowsze zęby społeczeństwa nie jest możliwa.

infoDENT24.pl: Czego ERO-FDI oczekuje od samych dentystów?

Gerhard Seeberger: Przede wszystkim zrozumienia ich nowej roli, odrzucenia filozofii drill-and-fill. Stomatologia się zmienia, umiemy coraz więcej a technologie pozwalają dentystom na wypracowanie nowych modelów leczenia. Jak na dłoni widać, że dentyści chętnie inwestują w nowoczesny sprzęt, to dobrze, dzięki temu zabiegi stają się bezpieczniejsze. Jest jednak obawa, że pośród nowinek technicznych gubimy pacjenta. Wielu z nich nie interesuje to czym pracujemy, chcą być otoczeni opieką ekspertów, wymagaą prostej ale fachowej informacji (oczywiście poza tą, którą mogą samodzielnie wyszukać w internecie). Zmianę postawy, w której nasz pacjent jest bezosobową jednostką, uważam za największe wyzwanie dla dentystów. Pamiętajmy, że nie osiągniemy sukcesu bez umiejętności komunikacji z pacjentem. Chciałbym aby wielu dentystów zrozumiało, że stomatologia to intelektualny zawód!

POLECAMY W SERWISACH