PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Georgios Tsakos (ACFF): dzieci urodzone po 2025 roku powinny pozostać wolne od próchnicy całe życie

ŁS
27-06-2014, 08:17
Georgios Tsakos (ACFF): dzieci urodzone po 2025 roku powinny pozostać wolne od próchnicy całe życie Georgios Tsakos: dzieci urodzone w 2026 roku i później, powinny pozostać wolne od próchnicy całe życie (fot. infoDENT24.pl)
Poprzeczka w walce z próchnicą ustawiona jest przez Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy bardzo wysoko, ale uważam, że to dobrze. Nie widzę wielu przeszkód, z powodu których mogłoby się to nie udać, nawet w Polsce – mówi dla infoDENT24.pl prof. Georgios Tsakos, członek zarządu European ACFF Chapter.

- ACFF (Alliance for a Cavity-Free Future, Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy) jest inicjatywą globalną, jednak potrzebujemy wsparcia również w regionach. Głównym oczekiwaniem wobec EEC ACFF (Central and Eastern European Chapter ACFF, Środkowo-Wschodnioeuropejski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy), który właśnie powołano do życia w Warszawie jest to, że jego członkowie będą próbowali realizować cele globalne - mówi Georgios Tsakos.

Poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko. Do 2015 r. 90 proc. uczelni i towarzystw stomatologicznych w krajach członkowskich ACFF powinno postrzegać próchnicę jako ciągłą i postępującą chorobę i promować nowe podejście do problemu - w celu poprawy procedur w zakresie profilaktyki i leczenia próchnicy.

Dodatkowo, lokalni członkowie Sojuszu powinni stworzyć do 2020 roku zintegrowany, dostosowany do warunków lokalnych, wszechstronny system monitorowania, profilaktyki i leczenia próchnicy.

Celem ACFF jest również to, aby dzieci urodzone w 2026 roku i latach kolejnych powinny pozostać wolne od próchnicy przez całe życie.

- Przed podpisaniem aktu powołującego Sojusz dyskutowaliśmy wspólnie w gronie ekspertów. Pomimo trudnych celów do realizacji, wszyscy bardzo entuzjastycznie zgłosili chęć pomocy. Oczywiście każdy kraj, każdy region ma swoją specyficzną sytuację epidemiologiczną oraz inne możliwości walki z chorobą - szanujemy to - mówi Georgios Tsakos.

Członek zarządu European ACFF Chapter liczy na ścisłą współpracę nowych członków ACFF. Jego zdaniem Polska, Łotwa, czy Węgry mają podobne problemy w walce z próchnicą, dlatego wymiana doświadczeń i pomysłów będzie sprzyjać osiągnięciu sukcesu. Tsakos podkreśla, że nie w każdym aspekcie systemu profilaktyki i opieki stomatologicznej istnieje przepaść pomiędzy wschodem a zachodem Europy. - Kilka pomysłów realizowanych przez Polskę, mogłoby się sprawdzić w krajach gdzie odsetek osób cierpiących na próchnicę jest dużo mniejszy niż u was - przekonuje.

Dlaczego deklarację Sojuszu podpisano właśnie w Polsce? - Strona Polska wykazywała się bardzo dużą inicjatywą w kwestii powołania nowego oddziału ACFF. Propozycja, aby deklarację podpisać w Warszawie oraz pomysł ustanowienia przewodniczącą EEC ACFF prof. Urszulę Kaczmarek spotkała się z serdeczną akceptacją wszystkich członków - zdradza Tsakos.

Przypomnijmy, że 25 czerwca br. w Warszawie stomatolodzy z: Polski, Rumunii, Czech, Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali regionalną deklarację, powołując do życia Środkowo - Wschodnioeuropejski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (CEE ACFF Chapter - Central and Eastern European Chapter: Alliance for a Cavity-Free Future).
W deklaracji sygnatariusze zwrócili się z apelem o podjęcie wspólnej akcji mającej na celu zapoznanie wszystkich zainteresowanych z tym, jak ważne jest zapobieganie i leczenie próchnicy, a także przekonanie, że ubytków można uniknąć, a zmiany na wczesnym etapie tej choroby są odwracalne. Zaapelowali także o wdrożenie kompleksowych programów profilaktyki i leczenia w regionie Europy Środkowo - Wschodniej. 

POLECAMY W SERWISACH