• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinety dentystyczne do szkół, póki co - raz na tydzień

ns
22-05-2015, 07:57
Gabinety dentystyczne do szkół, póki co - raz na tydzień Warszawa: dentysta w szkole (foto: sxc.hu)
Warszawskie Forum Lewicy zwróciło się do władz stolicy z żądaniem wprowadzenia, tak jak było to kiedyś, opieki dentystycznej do szkół. Nie trudno odgadnąć, że branża stomatologiczna uzna tę ideę za mocno kontrowersyjną, tak jak zaproponowany sposób jej realizacji.

Warszawskie Forum Lewicy pisze w petycji do władz stolicy:

Wnioskujemy o objęcie dzieci i młodzieży szkolnej obowiązkową kontrolą stomatologiczną, która byłaby przeprowadzana raz na 6 miesięcy lub raz na 12 miesięcy.

Wnosimy o przywrócenie w szkołach podstawowych gabinetów dentystycznych, wraz z całym wyposażeniem stomatologicznym, czynnych raz w tygodniu. Alternatywą mogłoby być przeprowadzenie przetargu na wyłonienie wykonawców, którzy realizowaliby przeglądy dentystyczne wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Warszawskie Forum Lewicy przypomina, że w 2013 r. NFZ przeznaczył na leczenie stomatologiczne niecałe 2 mld zł, co stanowiło ok 2,8 proc. całego budżetu. W tym czasie w publicznej opiece stomatologicznej pracowało 18 tys. dentystów. Taki budżet i niewystarczająca liczba dentystów są odpowiedzialne za obecną „sytuację stomatologiczną" u dzieci i młodzieży, która jest dramatyczna. Dostęp do bezpłatnych specjalistów jest ograniczony, a terminy wizyt odległe.

Warszawskie Forum Lewicy wnosi o pilne ustosunkowanie się władz Warszawy do wniosku i o przygotowanie procedury, która stopniowo, będzie wdrażać kontrole stomatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH