PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundacja „Z uśmiechem przez życie” tym razem w Łomiankach

ms
12-10-2016, 10:56
Fundacja „Z uśmiechem przez życie” tym razem w Łomiankach Gabinet stomatologiczny Anny Kozik w podwarszawskich Łomiankach (źródło: Google Maps)
15 października Fundacja „Z uśmiechem przez życie”, we współpracy z gabinetem stomatologicznym Anny Kozik, organizuje w podwarszawskich Łomiankach dzień otwarty "Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa".

To już – rzec by można – zakorzeniona akcja w świadomości lekarzy dentystów, którzy mogą zwracać się do Fundacji o wsparcie działań w ramach profilaktyki zdrowia jamy ustnej.

15 października w Łomiankach zostaną przeprowadzone badania kontrolne stanu uzębienia osób zgłaszających się do gabinetu oraz badania przesiewowe w kierunku występowania zmian patologicznych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Do odwiedzenia gabinetu dentystycznego szczególnie zachęcane są osoby:
- palące,
- nadużywające alkoholu,
- powyżej 40 roku życia,
- uwarunkowane genetycznie

Właściciele praktyk dentystycznych, aby zorganizować dzień otwarty pod hasłem „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa", powinni:
- ustalić z Fundacją datę takiego wydarzenia;
 - starać się rozpropagować dzień otwarty w lokalnym środowisku, na stronie internetowej;
- zadbać, aby pacjent wypełnił ankietę;
- przygotować lekarza, który przeprowadza ogólne, standardowe badanie kontrolne higieny jamy ustnej oraz głowy i szyi pacjenta;
- przeliczyć punkty z ankiety, w przypadku gdy jest ich nie więcej niż 3 - spowodować, aby lekarz wykonał przy pomocy urządzenia Microlux badanie jamy ustnej w kierunku zmian patologicznych;
- w przypadku podejrzeń zmian na śluzowce - przeprowadzić ponowne diagnozowanie w świetle Microluxa (po wypłukaniu jamy ustnej 1 proc. kwasem octowym);
- w przypadku zgromadzenia w ankiecie 4 i większej liczby punktów badanie należy zawsze wykonać przy pomocy urządzenia Microlux i 1 proc. kwasu octowego;
- koszt badania pacjenta z użyciem kwasu octowego wynosi ok 28 zł (po zakończeniu akcji gabinet płaci za zużytą ilość octów na podstawie rachunku wystawionego przez Fundację).

Fundacja kupuje 1 proc. kwasy octowe u dystrybutora w cenie promocyjnej i po takiej cenie dostarcza je do gabinetu.

W trakcie dnia otwartego należy poinformować pacjentów o prawidłowej profilaktyce jamy ustnej, a także dostarczyć informację o tym, czym jest rak jamy ustnej i co należy robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania (informacja ustna oraz ulotki dostarczone przez Fundację).

Fundacja:
- informuje o akcji media lokalne i stara się o jak największe nagłośnienie takiego wydarzenia;
- dostarcza do gabinetu urządzenie Microlux oraz 1 proc. kwasy octowe, potrzebne do wykonania badania;
- zapewnia ulotki informacyjne oraz ankiety dla pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH