PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fotel dentystyczny w Polsce wciąż straszy

informacja prasowa/ŁS
30-05-2014, 08:27
Fotel dentystyczny w Polsce wciąż straszy Fotel dentystyczny w Polsce wciąż straszy (źródło: Fotolia/PTWP)
46 proc. Polaków odczuwa stres przed wizytą u stomatologa, a 52 proc. przyznaje, że unika chodzenia do dentysty ze względu na lęk. Respondenci wskazują na różne przyczyny jego występowania. Wśród najczęstszych wymieniana jest wizyta, która wiązała się z odczuwaniem bólu (65 proc).

Dane z badania opinii, przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii", potwierdzają niską świadomość społeczną dotyczącą współczesnej stomatologii. Obecnie, dzięki powszechnie stosowanym znieczuleniom, lekarze są w stanie przeprowadzić każdy z zabiegów bezboleśnie. Jednak z uwagi na fakt, że pacjenci unikają wizyt właśnie z powodu lęku, nie mają szansy przekonać się o tym. Zgłaszają się do specjalisty dopiero z zaawansowanym bólem zęba, co prowadzi do dużych zmian próchniczych i w przyzębiu, a co za tym idzie - poważnych chorób odzębowych. Co więcej, brak regularnych przeglądów stomatologicznych i profilaktyki oraz opóźnianie rozpoczęcia leczenia sprawiają, że ostatecznie stosowane zabiegi są nie tylko o wiele droższe, ale także dużo bardziej skomplikowane.

Wśród pozostałych powodów stresu stomatologicznego dominują te związane z osobą lekarza dentysty: obawa przed narzędziami stomatologicznymi (30 proc.), wizyta u szkolnej dentystki (20 proc.), postawa stomatologa (15 proc.), pierwsza wizyta u stomatologa (12 proc.) i długotrwała wizyta stomatologiczna (6 proc.). Odpowiedzi respondentów świadczą o negatywnym nastawieniu do lekarza dentysty.

- Z tego powodu istotne staje się podejmowanie inicjatyw na rzecz promocji zdrowia i zwiększenia świadomości Polaków z zakresu metod redukcji stresu stomatologicznego oraz troski o zdrowie jamy ustnej - twierdzi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent.

W kwietniu br. ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Lekcja stomatologii".W jej ramach organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Dzięki edukacji można realnie wpływać na zmianę postaw społecznych związanych z regularną kontrolą stanu uzębienia. Należy zwalczać przyczyny chorób jamy ustnej, a nie ich objawy, dlatego zwiększenie świadomości istotności profilaktyki już u najmłodszych pacjentów - jest bardzo ważne. Promocja zdrowia nie wywołuje stresu i bólu, a jej koszty są znacznie mniejsze niż koszty leczenia choroby. Edukacja w przyszłości pozwoli zmienić postawy społeczne związane z regularną kontrolą stanu uzębienia, a przełamanie u dzieci niechęci towarzyszącej wizytom w gabinetach dentystycznych ograniczy zapewne skalę dentofobii. Kształtowanie postaw prozdrowotnych może także pozytywnie wpłynąć na ogólny stan uzębienia Polaków. 

Do tematu wrócimy wkrótce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia   Lekcja stomatologii   Przemysław Uliasz  

POLECAMY W SERWISACH