PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluoryzacja w szkole wciąż drażliwym tematem

ms
09-02-2018, 11:02
Fluoryzacja w szkole wciąż drażliwym tematem Fluoryzacja tak, ale... (foto: pixabay)
Nadal znacząca grupa rodziców nie chce, aby zęby ich dzieci poddawano w szkole fluoryzacji, to efekt nieuzasadnionych obaw, podsycanych internetowymi doniesieniami o zgubnych skutkach przedawkowania fluoru.

Na wykonanie zabiegu fluoryzacji w szkole pisemną zgodę muszą wyrazić rodzice. Niestety bywa i tak, że ten wymóg jest pomijany i pomimo braku zgody - dzieci poddawane są fluoryzacji.

Dzieci, których rodzice systematycznie prowadzają do dentysty i pilnują regularnego szczotkowania zębów i chodzą na przeglądy dentystyczne, a stan ich uzębienia jest dobry, nie muszą lub nie powinny korzystać z dodatkowej fluoryzacji. Taką decyzję powinien jednak podejmować nie rodzic, a dentysta, po dokładnym zbadaniu młodego pacjenta i rozpoznaniu uwarunkowań środowiskowych, w którym funkcjonuje dziecko. Taka sekwencja zdarzeń rzadko jednak jest realizowana, głównie ze względu na ograniczenia występujące w systemie opieki zdrowotnej finansowanym z funduszy publicznych.

Ministerstwo Zdrowia profilaktykę fluorkową uznaje za uzasadnioną i pomocną w zwalczaniu próchnicy zębów. Zabieg jest finansowany przez NFZ.

Zgodnie z przepisami pielęgniarka lub higienistka szkolna prowadzi grupową profilaktykę fluorkową u uczniów szkoły podstawowej z klas od I do VI, uwaga jednak taka procedur powinna być realizowana w placówkach znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza 1 mg/l.

Zabieg szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi powinna odbywać się pod nadzorem 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni.

Tak stanowi rozporządzenie ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz. U. z 2016 r. poz. 86).

Ważne jest precyzyjne określenie dawek fluoru jakie dzieci otrzymują w spożywając posiłki, głównie zaś pijąc wodę. O ile poziom fluoru w codziennej diecie jest wystarczający - dodatkowe zabiegi fluoryzacyjne mogą być niewskazane.

Więcej: zdrowie.radiozet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   fluoryzacja  

POLECAMY W SERWISACH