PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluoryzacja: jak to robią w Legionowie

ms
14-10-2017, 08:19
Fluoryzacja: jak to robią w Legionowie Fluoryzacja - proces bez zagrożeń? (foto: pixabay)
Przychodnia Zdrowie w Legionowie zakupuje preparat z aminofluorkiem w postaci żelu, który odbierają pracujące w szkołach pielęgniarki. Kto nadzoruje ich pracę?

Dziennikarz Gazety Powiatowej prześledził zasady fluoryzacji w legionowskich szkołach, zapytał także o nadzór nad całym procesem. Czy padła zasadnicza odpowiedź?

Na terenie Legionowa jest 9 pielęgniarek w 9 szkołach. Są to doświadczone zawodowo osoby po ukończonym kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania. Każda z nich dba o właściwą fluoryzację zębów uczniów zgłoszonych przez rodziców (konieczna pisemna zgoda).

Przychodnia „Zdrowie” w zakresie grupowej profilaktyki fluorkowej nie pobiera żadnych opłat ani od szkół, ani od rodziców. Cały proces odbywa się w ramach kontraktów przychodni z NFZ.

Na postawie rozporządzenia ministra zdrowia z 17 grudnia 2015 r. pielęgniarka lub higienistka szkolna planuje i realizuje profilaktyczną opiekę zdrowotną na terenie szkoły. Odbywa się to m.in. poprzez prowadzenie u  uczniów szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni. Prowadzone jest to w szkołach podstawowych (klasy I–VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l.

Zgodnie z zarządzeniem nr 72/2017/D/SOZ prezesa NFZ z 17 sierpnia 2017 r. na fluoryzację każdego uprawnionego dziecka przysługuje 5,40 zł w ramach finansowania świadczeń grupowej profilaktyki fluorkowej. NFZ podpisuje wówczas umowę ze świadczeniodawcą, na którym spoczywa m.in. zatrudnienie wykwalifikowanych pielęgniarek, zakup preparatu i prawidłowa realizacja tych zadań.

Kto nadzoruje? – pyta dziennikarz w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie. Sanepid nadzoruje jednak tylko jakość wody przeznaczonej do spożycia, w tym w zakresie zawartości fluorków.

Pytani lekarze i lekarze dentyści m.in. stomatolog Karolina Łapińska z MEDIQ oraz Natalia Ankiewicz z Kliniki Stomatologicznej Ankiewicze.pl. zgodnie twierdzą, że fluoryzacja w szkołach nie jest zabiegiem niebezpiecznym lub szkodliwym dla zdrowia dziecka. Wręcz przeciwnie może być to dodatkowa forma profilaktyki próchnicy zębów. Należy jednak dokładnie szczotkować zęby właściwą szczoteczką i nie połykać preparatu. Bardzo ważnym elementem jest w tym procesie nie tylko czujny nadzór szkolonej pielęgniarki lub higienistki, ale przede wszystkim współpraca rodziców poprzez zmianę niekorzystnych nawyków żywieniowych i higienicznych dzieci w domach.

Warto jednak dodać, że za przebieg fluoryzacji odpowiada lekarz dentysta a nie pielęgniarka i to lekarz dentysta musi cały czas mieć nadzór nad procesem fluoryzacji, bo gdyby poszło coś nie tak (a może) odpowiada świadczeniodawca podpisujący umowę z NFZ (w zakresie fluoryzacji lekarz dentysta).

Więcej: gazetapowiatowa.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fluoryzacja  

POLECAMY W SERWISACH