PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluor: dobry sposób na walkę z próchnicą

ms
03-10-2017, 11:13
Fluor: dobry sposób na walkę z próchnicą Dr n. med. Anna Turska-Szybka, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej (Mazowsze)
Dr n. med. Anna Turska-Szybka, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej (Mazowsze) o bezpieczeństwie stosowania fluoru w zabiegach profilaktycznych.

- Ministerstwo Zdrowia zamierza objąć kontrolą działania profilaktyki próchnicy, w tym nadzorowane szczotkowanie przez dzieci zębów środkami z fluorem. Projekt ustawy, zawiera nadzór lekarza dentysty nad stanem uzębienia ucznia i współpracę w tym zakresie lekarza z pielęgniarką lub higienistką szkolną – poinformowała portal gazetapowiatowa.pl dr n. med. Anna Turska-Szybka.

Konsultant wojewódzki zapewnia, że jest dążenie do tego, aby ujednolicić system dokumentacji medycznej w tym zakresie w całej Polsce oraz zwiększyć dostępność profilaktyki w szkołach. Wówczas łatwiej byłoby kontrolować cały proces profilaktyczno-leczniczy.

Anna Turska-Szybka  przypomniała, że od lipca 2017 r. w stomatologii dziecięcej pojawiły się nowe współczynniki korygujące dla świadczeń profilaktycznych dla dziecka (1,5) oraz dla świadczeń leczniczych (1,3). Oznacza to wyższe środki na profilaktykę i leczenie stomatologiczne wśród dzieci.

Konsultant wojewódzki wymieniła kilka czynników, które uwzględnia się, aby  zapewnić bezpieczeństwo używania fluoru:
- wiek dziecka,
- dawka preparatu, jaką można podać,
- wartość stężenia fluorków, zarówno w stosowanych preparatach, jak i w wodzie pitej przez dziecko.

Optymalne stężenie fluorków w wodzie pitnej to od 0,5mg/l do 1mg/l (wg WHO). Jeżeli jest powyżej, to nie zaleca się nadzorowanego fluorkowania zębów w szkole. Takich miejsc w Polsce jest niewiele (nie ma już fluorkowania wody w wodociągach).

- Dane Sanepidu na ten temat powinny być ogólnie dostępne i znane przez osoby realizujące fluorkowanie w szkołach, ale nie ma potrzeby ustalania ich przed każdym zabiegiem. Nadzorowane szczotkowanie zębów środkami z fluorem w szkole jest wykonywane pod nadzorem pielęgniarki lub higienistki, która powinna być do tego odpowiednio przygotowana i ponosi odpowiedzialność zawodową za prawidłową realizację tego zabiegu, dlatego ryzyko zatrucia w zasadzie jest wyeliminowane – uważa Anna Turska-Szybka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fluor  

POLECAMY W SERWISACH