PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI w Europejskim Dniu Periodontologii

ms
12-05-2016, 08:23
FDI w Europejskim Dniu Periodontologii Europejski Dzień Periodontologii (foto: fotolia)
W 2007 r. FDI jednomyślnie podjęła uchwałę, podkreślającą ścisły związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej, w szczególności przyzębia, a ogólnym stanem zdrowia i jakością życia. Nowe trendy w periodontologii zostaną obszernie omówione również podczas Kongresu FDI, który 7 września rozpocznie się w Poznaniu.

Należy intensywnie upowszechniać profilaktykę periodontologiczną oraz podkreślać, że nieleczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko powstania cukrzycy i jej powikłań czy negatywnie wpływa na przebieg chorób sercowo-naczyniowych – podkreślają specjaliści w Europejskim Dniu Periodontologii.

Sesje periodontologiczne Kongresów FDI systematycznie poruszają tematy zwracające uwagę na korelację patologii jamy ustnej i chorób ogólnoustrojowych. Podobnie będzie w tym roku w Poznaniu.

Światowej klasy periodontolog prof. Maurizio Tonetti z Włoch omówi nowe metody i możliwości profilaktyki oraz leczenia zapalenia przyzębia w warunkach każdego gabinetu stomatologicznego. Prof. Magda Feres z Brazylii przedstawi przegląd wiedzy na temat wspomagającego stosowania ogólnej antybiotykoterapii w leczeniu zapalenia przyzębia. Dr Alpodogan Kantarci z Turcji poruszy  natomiast zagadnienie aktywacji i ustępowaniu stanu zapalnego tkanek przyzębia pod wpływem zupełnie nowych – biologicznych strategii postępowania leczniczego.

W Poznaniu nie zabraknie wykładów polskich periodontologów:
- dr n. med. Wojciech Bednarz zaprezentuje wykład o współczesnym postępowaniu w zapobieganiu i leczeniu recesji dziąsłowych,
- dr hab. n. med. Paweł Plakwicz wyjaśni zasady regeneracji kości po autotransplantacji zębów z nieukończonym rozwojem korzeni,
- lek. dent. Jacek Żurek omówi zastosowanie allogennej uwodnionej matrycy kolagenowej do regeneracji dziąsła.

O tym, że stomatodiabetologia jest faktem będzie natomiast przekonywał znakomity diabetolog prof. Leszek Czupryniak. Podczas wykładu przedstawi współczesną wiedzę na temat cukrzycy, jej powikłaniach oraz o poprawie możliwości wczesnego rozpoznawania cukrzycy przez lekarzy stomatologów w trakcie leczenia chorób zębów i przyzębia.

- Obecna edycja Europejskiego Dnia Periodontologii przypomina hasło „Healthy gums for a better life”. To komunikat dla wszystkich: pacjentów, lekarzy specjalistów czy instytucji odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w kraju. Stomatolodzy powinni pamiętać, że gwarancją skutecznej opieki periodontologicznej jest znajomość najnowszych trendów w profilaktyce i leczeniu, Kongres FDI w Poznaniu taką wiedzę zapewnia – podkreśla prof. Tomasz Konopka, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członek Komitetu Naukowego FDI Poznań 2016.

Przypomnijmy, że na cały program naukowy Kongresu składa się: sześć równoległych sesji tematycznych, prezentacje ustne i plakatowe, spotkania z ekspertami, sympozja firm oraz warsztaty i kursy praktyczne, czyli tzw. hands-on.

W najważniejszym wydarzeniu w historii polskiej stomatologii weźmie ponad 100 wybitnych ekspertów z całego świata, w tym liczne grono przedstawicieli krajowej myśli naukowej. Kongresowi towarzyszą również Światowa Wystawa Stomatologiczna i obrady Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI. Rejestracja na Kongres możliwa jest poprzez stronę www.fdi2016poznan.org. Do końca maja obowiązują niższe opłaty.

Czytaj także: 
Europejski Dzień Periodontologii: alert dla 80 proc. dorosłych Europejczyków
Paradontoza, co o niej wiadomo

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDI Poznań 2016   periodontologia  

POLECAMY W SERWISACH