• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: o żywieniu dzieci, kobiet w ciąży oraz o starzejącym się społeczeństwie

kan
02-06-2016, 11:36
FDI: o żywieniu dzieci, kobiet w ciąży oraz o starzejącym się społeczeństwie Agenda FDI na obradach Światowego Zgromadzenia Zdrowia
FDI wskazuje: właściwa dieta kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci - to mniej chorób jamy ustnej, w efekcie ograniczenie epidemii dolegliwości przewlekłych.

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) podczas 69. obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie (23-28 maja), zwróciła uwagę na trzy zasadnicze problemy: żywienie kobiet w ciąży, żywienie niemowląt i małych dzieci, choroby przewlekłe oraz zdrowie jamy ustnej w starzejącym się społeczeństwie.

Znaczenie właściwego żywienia
FDI przywołała oświadczenia WHO na temat żywienia matek, niemowląt i małych dzieci. Karmienie piersią nabiera szczególnego znaczenia wobec faktu, że próchnica we wczesnym dzieciństwie spowodowana jest częstą i nadmiernie przedłużającą się ekspozycją zębów na cukier, jest wynikiem zasypiania dziecka w łóżku z butelką słodzonego napoju, albo picia z butelki na żądanie w ciągu dnia.
Biorąc pod uwagę, że cukry są głównym czynnikiem dietetycznym odpowiedzialnym za rozwój próchnicy, FDI zachęca rządy, by wśród różnych działań, wdrażały do polityki żywieniowej zalecenia WHO na temat spożycia cukru przez osoby dorosłe i dzieci poprzez rozwiązania fiskalne i prawne na poziomie krajowym oraz lokalnym.

Choroby przewlekłe
FDI podkreśliło ugruntowaną opinię dentystów, że prewencja chorób jamy ustnej powinna być włączana do wszystkich strategii i działań mających zapobiegać epidemii chorób przewlekłych.

Starzejące się społeczeństwo
FDI wzywa państwa członkowskie oraz sekretariat WHO do szczegółowego planowania działań promujących zdrowie jamy ustnej przez całe życie, a szczególnie w dojrzałym wieku. Federacja podkreśla, że wzrasta zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne u starszych osób. Podkreśla potrzebę prowadzenia badań naukowych wyjaśniających powiązania chorób przewlekłych i chorób jamy ustnej oraz ich wpływ na ogólne zdrowie, samopoczucie i jakość życia.

Więcej:  fdiworldental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   choroby przyzębia   zdrowie jamy ustnej   FDI  

POLECAMY W SERWISACH