PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: dyskusja o amalgamacie stomatologicznym

ms
27-12-2016, 11:05
FDI: dyskusja o amalgamacie stomatologicznym Gottfried Schmalz podczas dyskusji o przyszłości stomatologii bez amalgamatu
Czy jesteś gotowy na wycofywanie amalgamatu z praktyki dentystycznej? Jak Konwencja z Minamaty wpływa na funkcjonowanie lekarzy dentystów?

FDI przekazała informację o możliwości prześledzenia sesji, która na temat amalgamatu stomatologicznego przeprowadzona została podczas Konferencji FDI w Poznaniu. Całość trwa ok. 2 godzin.

Przypomnijmy, że Konwencja z Minamaty przewiduje, iż każda ze stron, które związały się Konwencją, podejmie co najmniej dwa spośród dziewięciu wskazanych w Konwencji środków w celu zmniejszenia stosowania amalgamatu stomatologicznego. Co istotne, wybierając te środki strony mają uwzględniać swoje własne krajowe warunki. 

Różnice pomiędzy państwami członkowskimi co do stosowania amalgamatu stomatologicznego, jego ilości, organizacji systemu opieki stomatologicznej i poziomu jej finansowania są nadal znaczące – w niektórych państwach stosowanie amalgamatu stomatologicznego jest w ogóle zakazane (np. w Szwecji), a w niektórych znacznie ograniczone. Istotne różnice zachodzą zarówno odnośnie określonego przepisami prawa obowiązku wyposażenia gabinetów w separatory amalgamatu, jak i w zakresie faktycznego wyposażenia gabinetów w separatory, a także odnośnie związanych z tym kosztów. 

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów był zdania, że każde państwo członkowskie powinno we własnym zakresie, uwzględniając krajowe potrzeby zdrowotne oraz organizację i zasady finansowania systemu opieki stomatologicznej i podejmować decyzje co do środków, jakie zamierza wdrażać w celu zmniejszenia stosowania amalgamatu stomatologicznego oraz ograniczania związanych z tym emisji rtęci.  

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów uważał, że przedstawiciele Polski powinni opowiedzieć się za wyłączeniem regulacji dotyczących amalgamatu stomatologicznego z zakresu projektowanego rozporządzenia i przyjmowaniem takich regulacji na poziomie państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH