PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

ms
13-01-2017, 08:26
FDI: 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 20 marca ŚDZJU
„Live Mouth Smart” to motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. FDI z tej okazji przygotowała stosowny materiał promujący zachowania prozdrowotne.

FDI zapewnia, że zachowanie zdrowia jamy ustnej nie jest sprawą skomplikowaną. Dbanie o higienę zębów, regularne przeglądy stomatologiczne, unikanie czynników ryzyka jak: palenie papierosów, picie alkoholu, a także stosowanie niskocukrowej diety – w prosty sposób pomogą w osiągnięciu rezultatu.

Tegorocznemu ŚDZJU będą towarzyszyć sentencje „Uśmiechaj się przez całe życie”, „Gryź i żuj przez całe życie”, „Bądź zdrowy przez całe życie”. Oczywiście hasła nie są najważniejsze, ale bez nich trudno o skoncentrowanie uwagi na tym co najważniejsze.

Przypomnijmy, że dr Anna Lella, prezydent ERO FDI w rozmowie z infoDENT24,pl zapewniła, iż każda polska wersja językowa, wspierająca i promująca dbanie o zdrowie jamy ustnej, jest godna upowszechnienia. Dlatego nie trzeba się ograniczyć tylko do jednej wersji hasła w języku polskim, także z uwagi na to, że wersja anglojęzyczna jest bardzo pojemna – można ją różnie przełożyć i różnie rozumieć.

- W języku niemieckim, z tego co wiem, przyjęto wersję „Sei schlau, halt' Mund und Zahne gesund”, czyli „Bądź mądry, utrzymuj usta i zęby w zdrowiu” - wyjaśniła dr Anna Lella.

Prezydent ERO FDI tłumaczyła: My ze swojej strony zaproponowaliśmy FDI następującą wersję, która nie jest tłumaczeniem dosłownym (takiego zresztą chyba nie dałoby się sensownie zrobić), ale oddaje ideę hasła. Pamiętajmy, że należy dbać o zdrowie jamy ustnej przez odpowiednią higienę, unikanie czynników ryzyka i regularne wizyty u lekarza, po to aby w pełni korzystać z funkcji jamy ustnej – mówienia, uśmiechania się, odczuwania smaku, gryzienia, połykania, przekazywania emocji. Takim wezwaniem może być „Żyj rozsądnie – dbaj o zdrowie jamy ustnej”.

Ale rozważaliśmy także inne wersje, np. taką, która bardzo byłaby zbliżona do pierwotnej wersji w języku angielskim: „Mądrze korzystaj z ust”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH