PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: 2,3 mld ludzi na świecie ma próchnicę

kan
13-10-2016, 08:50
FDI: 2,3 mld ludzi na świecie ma próchnicę Ponure dane na temat próchnicy na świecie (fot. pixabay)
Według ostatnich danych 2,3 mld ludzi cierpi na próchnicę zębów stałych. W skali całego świata schorzenia przewlekłe – ból głowy, próchnica, upośledzenie słuchu i wzroku dotyka częściej niż jedną osobę na dziesięć.

Badanie Global Burden of Disease z 2015 r., opublikowane przez czasopismo Lancet, dowodzi, że choć długość życia się zwiększa, jednak siedem na dziesięć osób umiera z powodu chorób przewlekłych. W skali całego świata schorzenia przewlekłe – ból głowy, próchnica, upośledzenie słuchu i wzroku dotyka częściej niż jedną osobę na dziesięć, inaczej mówiąc  2,3 mld ludzi cierpi na próchnicę zębów stałych. 

Oczekiwana długość życia w zdrowiu zwiększyła się w 191 ze 195 państw (średnio o 6,1 roku) w ciągu ostatnich 25 lat. Jednak nie wydłużyła się tak znacznie jak ogólna oczekiwana długość życia (10,1 roku). To oznacza, że ludzie dłużej chorują i są niepełnosprawni.

 Global Burden of Disease 2015 jest najbardziej aktualną analizą stanu zdrowia światowej populacji, jej celem jest dostarczenie danych na temat największych wyzwań dla narodowych systemów ochrony zdrowia i priorytetowych kierunków działania. Bada 249 przyczyn śmierci, 315 jednostek chorobowych, 79 czynników ryzyka w 195 krajach.

Po raz pierwszy GBD 2015 uwzględniał także wskaźnik społeczno-demograficzny, opierający się na poziomie dochodu narodowego na mieszkańca, poziomie wykształcenia i  współczynniku płodności.

Więcej: fdiworldental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica statystyki  

POLECAMY W SERWISACH