• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDA: uwaga na glukonian chlorheksydyny

kan
06-02-2017, 08:27
FDA: uwaga na glukonian chlorheksydyny Składnik płynu do płukania ust może wywoływać alergię (fot. pixabay)
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że zdarzają się, rzadko na szczęście, ale jednak zdarzają, przypadki reakcji alergicznej na glukonian chlorheksydyny, składnik preparatów przeciwbakteryjnych, na przykład do płukania ust.

Glukonian chlorheksydyny jest skuteczniejszy niż podchloryn sodu w walce z Enterococcus faecalis, gatunkiem bakterii często odpowiedzialnym za niepowodzenia w leczeniu endodontycznym.

Niestety w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba doniesień o wystąpieniu poważnej reakcji alergicznej na tę substancję stopniowo się zwiększa.  FDA zaleca więc producentom preparatów zawierających glukonian chlorheksydyny, dostępnych bez recepty, umieszczanie na opakowaniu ostrzeżenia o takim ryzyku.

Reakcja alergiczna może pojawić się w kilka minut po zastosowaniu środka. Objawy to m.in. świszczący oddech, trudności z oddychaniem, opuchlizna twarzy, wysypka. Dentysta powinien więc upewnić się, czy pacjent kiedykolwiek miał reakcję alergiczną na jakikolwiek środek przeciwbakteryjny zanim zaleci lub przepisze produkt zawierający glukonian chlorheksadyny.

FDA zidentyfikowała 52 przypadki anafilaksji po zastosowaniu preparatu zawierającego glukonian chlorheksadyny w celu odkażenia skóry. Ponad połowa przypadków została zgłoszona po 2010 r. Dwa z nich zakończyły się śmiercią pacjenta

 Więcej: fda.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   płyn do płukania jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH