• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Europejski Dzień Zdrowych Dziąseł

kan
12-05-2018, 09:03
Europejski Dzień Zdrowych Dziąseł Zdrowie zaczyna się od zdrowych dziąseł (fot. pixabay)
Przy okazji  Dnia Zdrowych Dziąseł. który obchodzony jest 12 maja,  warto przypomnieć alarmujące dane: zdrowe przyzębie ma zaledwie 1,6 proc. Polaków w wieku 35-44 lat, i 0,6 proc. w wieku 65-74 lat.

Badania epidemiologiczne zarówno w kraju, jak i Europie wskazują, że mało który dorosły ma zdrowe dziąsła po 35 roku życia. Najczęściej występuje zapalenie dziąseł (90 proc.), które leczone we właściwym czasie jest procesem odwracalnym. Jednak u co piątej osoby występuje bardziej zaawansowana choroba, która wymaga leczenia specjalistycznego. Choroby przyzębia nie są tylko problemem zdrowotnym jamy ustnej, bowiem wielokrotnie wykazano, że stanowią czynnik ryzyka wielu chorób ogólnoustrojowych  cukrzycy, chorób serca, udaru mózgu. 

Jak wyglądają szanse na leczenie periodontologiczne na NFZ?

- W 2017 r. zwiększyło się finansowanie leczenia periodonotologicznego w ramach Funduszu. Obecnie na liście bezpłatnych zabiegów jest badanie periodontologiczne kilka razy w roku, dla osób z chorobą przyzębia także instruktaż higieny jamy ustnej i skaling. Te świadczenia większości pacjentów wystarczą, ponieważ usunięcie złogów nazębnych i lepsza higiena wystarcza do wyleczenia stanu zapalnego dziąseł. Refundowany jest także kiretaż, ale staramy się również o refundację leczenia chirurgicznego - najprostszego zabiegu płatowego, mówiła podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne jego prezes i konsultant krajowy w dziedzinie  periodontologii prof. Renata Górska z WUM. 

Obecnie pacjent ze średnio zaawansowanym zapaleniem przyzębia jest w stanie na NFZ się wyleczyć, ale jeśli dojdzie do tego protetyka i ortodoncja, to niestety musi zapłacić za leczenie, wyjaśniała prof. Górska.

Inną sprawą jest dostępność lekarzy specjalistów w dziedzinie preriodontologii, Jeszcze w 2016 r. było 29 periodentologów pracujących w systemie NFZ, a obecnie jest ich 65. To jednak nadal za mało, a na mapie Polski nie brakuje białych plam, gdzie pacjent musi jechać do innego miasta, bo tylko tam przyjmuje lekarz specjalista.

Potrzebna szeroko zakrojona akcja edukacyjna, która podniesie świadomość ludzi i poprawi stan higieny jamy ustnej. - Z danych zebranych podczas akcji "Po pierwsze zdrowie", w której brało także udział PTP wynika, że 3 proc. Polaków w ogóle nie myje zębów, higiena jamy ustnej mieszkańców wsi i małych miast jest znacznie gorsza niż w dużych aglomeracjach. Do tego, że zęby czyści tylko raz dziennie, przyznaje się 12 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn. Prawie 68 proc. nie używa szczoteczek elektrycznych, a 43 proc. nie zna nici dentystycznych, 14 proc. nie było u lekarza dentysty w ciągu ostatnich dwóch lat, a 12 proc. od roku, relacjonowała wyniki akcji prof. Górska.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   periodontologia   choroby dziąseł  

POLECAMY W SERWISACH