PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

ms
12-09-2015, 09:32
Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Mapa zachorowań na raka jamy ustnej (im ciemniejszy kolor, tym wyższy wskaźnik)
Council of European Dentists (CED) informuje, że tematem przewodnim Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (12 września) są nowotwory wargi, języka i jamy ustnej oczywiście.

CED chce wykorzystać Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej do uczulenia lekarzy dentystów na konieczność zwracania baczniejszej uwagi na symptomy towarzyszące rozwijającej się chorobie. 

Rak jamy ustnej zajmuje 10. miejsce pod względem częstotliwości występowania w Europie. Każdego roku na terenie UE pojawia się 75 tys. przypadków chorobowych i ciągle ich liczba rośnie, przy czym częściej chorują mężczyźni.

Rak atakujący jamę ustną z reguły jest szczególnie agresywny, trudno się z nim walczy, w efekcie odsetek zgonów jest wyjątkowo wysoki.  

Europarlamentarzyści podjęli działania zmierzające do obniżenia poziomu zachorowalności na raka jamy ustnej o 15 proc. do 2020 r. Jak to zrobić - radzono m.in. podczas czerwcowego spotkania w Brukseli pod hasłem Oral Cancer – Dentists saving lives. Polskę, z ramienia Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Naczelnej Rady Lekarskiej, reprezentowała dr hab. Halina Borgiel-Marek, członek prezydium ORL w Katowicach (infoDENT24.pl informował o tej inicjatywie).

W przypadku wczesnego rozpoznania raka jamy ustnej szanse na pięcioletnie przeżycie wynoszą 80 proc. Tymczasem ponad połowa pacjentów obciążonych tą chorobą umiera w ciągu pięciu lat od momentu rozpoznania.

W wielu wysokorozwiniętych państwach istnieje wymóg realizowania badań przesiewowych, w kierunku nowotworów jamy ustnej. Ważne jest wyłonienie grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby.

W zasadzie kontrola w trakcie badania stomatologicznego może przynieść wykrywanie potencjalnie złośliwych zmian w jamie ustnej wzrokowo oraz  przez dotyk w ok. 95 proc.!

Istotna jest edukacji pacjentów, promocja zdrowego trybu życia oraz eliminacja czynników sprzyjających powstawaniu nowotworów jamy ustnej, a także wzbogacenie szkolenia przed- i podyplomowego, ze szczególnym ukierunkowaniem na warsztaty praktyczne w zakresie diagnostyki klinicznej i biopsji zmian przednowotworowych i nowotworów regionu głowy i szyi.

Dr hab. Halina Borgiel – Marek przypomina m.in.: O nowotworach jamy ustnej od lat dyskutuje się w środowiskach akademickich, prowadzone są kosztowne badania nad biologią i patogenezą choroby. Nowoczesna diagnostyka oraz coraz doskonalsze techniki terapeutyczne nie zaspokoją pokładanych nadziei póki nowotwory będą wykrywane w stadiach zaawansowania wykluczających ich zastosowanie.

Rozwijający się nowotwór przez długi okres czasu jest bezobjawowy. Bagatelizowane są zmiany potencjalnie niebezpieczne, zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy. Leczenie owrzodzeń na błonie śluzowej ciągnie się często miesiącami bez należytej diagnostyki i właściwego leczenia, podczas gdy nie powinno trwać dłużej niż dwa tygodnie. Ryzyko zachorowania nie dotyczy już tylko mężczyzn po 40 r.ż. o niskim statusie socjalnym, nałogowo palących i nadużywających alkoholu. Coraz częściej chorują młode osoby bez przewagi płci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH